آلبوم رنگی از امریکا صدسال قبل  

متن
انقلاب برادران لومیر به امریکا رسید
از ابتدای تاریخ عکاسی عکاسان رویای خلق تصویر رنگی مانند آنچه با چشم می‌دیدند را در سر داشتند و برای چند دهه با رنگ کردن عکس‌های سیاه و سفید سعی می‌کردند به آن واقعیت بخشند اما نتیجه اصلا راضی کننده نبود تا اینکه برادران لومیر دست به اختراع باورنکردنی زدند.
فرادید| از ابتدای تاریخ عکاسی عکاسان رویای خلق تصویر رنگی مانند آنچه با چشم می‌دیدند را در سر داشتند و برای چند دهه با رنگ کردن عکس‌های سیاه و سفید سعی می‌کردند به آن واقعیت بخشند اما نتیجه اصلا راضی کننده نبود تا اینکه برادران لومیر دست به اختراع باورنکردنی زدند.
 اولین گام جدی برای خلق عکس رنگی را بایست در تحقیقات یک فیزیکدان بریتانیایی به نام “جیمز مکسول” جستجو کرد. او در سال 1858 برای نخستین بار نشان داد که همه رنگ های طبیعت از سه رنگ آبی، سبز و قرمز تشکیل شده است. این کشف تا دهه ها مبنای تحقیقات بسیاری برای دانشمندانی بود که سودای عکس رنگی را در سر داشتند اما در سال 1904 بود که با شیشه‌های “اتوکروم” برادران لومیر این خیال به واقعیت بدل شد.
برادران لومیر مخترعان نام آشنایی که در سال 1895 نخستین دستگاه نمایش فیلم یعنی سینماتوگراف را به ثبت رسانده بودند با اختراع جدید خود انقلابی در عکاسی بوجود آورند. آنها 3 سال پس از اختراع دوربین اتوکروم سعی با آزمون و خطا عکاسی با آن را بهبود بخشیدند و نهایتا در سال 1907 آن را عرضه کردند.
برادران لومیر برای این‌که دیگران را با تکنیک عکاسی رنگی آشنا کنند و این اختراع جدید را بر سر زبان‌ها بیاندازند، یک بسته آزمایشی حاوی صفحه‌های شیشه‌ای که با لایه نازک مخصوصی پوشانده شده بود، برای عکاسان در اروپا و آمریکا ارسال کردند تا طریقه کار با این دوربین جدید را آموزش دهند. اختراع برادران لومیر در آن زمان دنیای عکاسی را متحول کرد و برای دو دهه در بازار عکاسی جهان بی رقیب ماند.
در پی اختراع برادران لومیر یکی از بزرگترین پروژه های عکاسی تاریخ نیز کلید خورد؛ بانکدار فرانسوی به نام “آلبرت کان” آنقدر مجذوب “اتوکروم” شد که شماری از بهترین عکاسان اروپا را مامور کرد تا با این دوربین به نقاط مختلف جهان سفر کنند و از زندگی مردم ممالک دیگر عکاسی کنند. این اقدام کان باعث شد گنجینه ای با 70 هزار نگاتیو از زندگی مردم سراسر جهان از افریقا، آسیای میانه، آسیای شرقی و افریقا بوجود بیاید که اکنون هر یک سند تاریخی ارزشمندی از تاریخ و مردمشناسی جهان معاصر به شمار می‌رود.
اختراع برادران لومیر 20 سال توجه همه عکاسان جهان را به خود معطوف کرد و عکس‌های رنگی زیادی با آن عکاسی شد تا اینکه در سال 1930 با اختراع دیگری به حاشیه رفت و فراموش شد. ال گودوفسکی و ال‌دی‌مان دو مخترع موسسه فیلم “کداک” توانستند دوربین عکاسی اختراع کنند که با سرعت بالاتر و سهولت بیشتر عکس رنگی می گرفت؛ این اختراع به سرعت در کارخانه کداک تولید انبوه شد و جای “اتوکروم” را در جهان گرفت.
اکنون گرچه بیش از یکصد سال از عکاسی با دوربین برادران لومیر می‌گذرد اما همچنان عکس‌هایی که با “اتوکروم” گرفته شده جالب توجه است. در کنار عکاسانی که آلبرت کان استخدام کرده بود در نقاط مختلف جهان کسان بسیاری دوربین “اتوکروم” تهیه کردند و عکاسی رنگی را آغاز کردند. در آن زمان عکاسانی از امریکا نیز برای نخستین بار در این قاره با دوربین برادران لومیر عکاسی کردند. عکاسانی چون “چارلز مارتین”، “ادین ویشرد”و”کلیفون آدامز” اولین کسانی بودند که با خرید دوربین اتوکروم شروع به عکاسی کردند. عکس‌هایی که آنها از زندگی مردم امریکا، بومیان سرخ پوست و گاوچران‌ها تگزاس بین سالهای 1910 تا 1925 گرفته اند مانند دیگر عکس‌های اتوکروم هنوز بعد از نزدیک به یک قرن رنگ‌های زنده و چشم نوازی دارند.
1
34567891011121314151617181920212223242

Check Also

تونل زمان: ايران در اوايل سلطنت محمدرضا پهلوي‏

“مینارد اوون ویلیامز” که یکی از مشهورترین عکاسان گردشگر به شمار می‌رود و به خاطر …