آجرکاری هنر از یاد رفته

 

هنر آجرکاری, هنرهای دستی و سنتی

آجر از قدیمی ترین مصالح ساختمانی است که قدمت آن بنا به عقیده برخی از باستان شناسان به ده هزار سال پیش می رسد.در ایران بقایای کوره های سفال پزی و آجرپزی در شوش و سیلک کاشان که تاریخ آن ها به هزاره چهارم پیش از میلاد می رسد پیدا شده است.

 

● آجرکاری در دوره قاجار
هنر آجرکاری در دوره قاجار نه به پایه دوران شکوفایی آجرکاری سلجوقی و نه در مقیاس هنرآفرینی صفوی بود.دردوره قاجاریه کارهای آجری با نقوش متنوع و نو نیز رواج یافته و از آجر و نقش دهی آن در نمای بنا، حاشیه قاب ها، کلاف کتیبه های کاشی، سردر بنا و اسپرها از آجرتراش و بیش بر با ترکیب ساده یا نقش دهی در بنا استفاده فراوان شده است.

 

در دوره قاجار هنر تیشه رونق یافت و بنایان آجرکار سلیقه های بدیع از خود بروز دادند.در نمود نماهای ساختمانی مسکونی بیرونی و اندرونی، گلچین های زیبای آجری در سردر منازل وجود داشت. در این دوره ساختن بازارها با انواع طاق پوش های رسمی بندی آجری، کاربندی آجری و طاسه دار آجری به همراه استفاده از نقوش گلچین آجری در متن عناصر بهره گرفته اند.

 

هنر آجرکاری, هنرهای دستی و سنتی

● هنر آجرکاری در بیرجند
در مورد تزئینات وابسته به معماری سنتی می توان گفت که شاخه هایی از اصیل ترین هنر کشورمان است. هنری که بی تردید پشتوانه ارزی کشور می باشد ولی متاسفانه چندین سال است که این هنر جزء هنرهای از یاد رفته شده و آن چنان که باید و شاید اهمیتی به این قضیه داده نشده است.

 

بیرجند از جمله شهرهای کویری است که دارای تزئینات وابسته به معماری ازقبیل: آجرکاری ،گچ بری، آینه کاری، نقاشی روی گچ، هنرمعرق و منبت و مشبک روی چوب می باشد. یکی از شاخص ترین ومنحصر به فردترین هنرهای تزئینی وابسته به معماری در بیرجند هنر آجرکاری قاجار است.

 

به کاربردن آجر به عنوان عمده ترین مصالح درکار ساختمانی در بیرجند سبب شد تا از آن در تمام قسمت ها و اجزای بنا از پی گرفته تا جرزها و ستون ها و از سردرها گرفته تا پوشش طاق های کوچک و دهانه های بزرگ، استخوان بندی بنا تا نماسازی آن با گونه های مختلف آجرتزئینی در معماری بیرجند به شیوه هایی مانند:
۱) رگ چین ( که باترکیب آجرهای یک رنگ وایجاد طرح ها ونقش های مختلف درسطحی صاف)
۲) گل اندازی (که دراین شیوه درموقع رگ چین کردن آن را آن چنان می چسبانند که از ترکیب آن ها گل های مختلف به دست می آید)

 

۳) گره سازی ( یکی ازشیوه های بسیار ظریف آجرکاری تزئینی است که به صورت نقش های هندسی ساده مانند مثلث، لوزی، مربع، مستطیل می باشد) استفاده شود…

 

هنر آجرکاری, هنرهای دستی و سنتی

 

هنر آجرکاری, هنرهای دستی و سنتی

منبع:mehrdadb54.mihanblog.com

Check Also

راه های جاودانه کردن فرش دستباف

فرش دستباف یکی از صنایع یا بهتر است بگوییم، هنرهای ایرانی است که آوازه آن …