صمد نیکخواه‌بهرامی، کاپیتان تیم ملی بسکتبال ایران:
پتانسیل حضور در المپیک ریو را داریم
نویسنده : مرتضی میثاقی
تعداد بازدید : 8

از صبح فردا اولین اردوی تیم ملی بسکتبال ایران در راه آماده‌سازی برای شرکت در مسابقات قهرمانی آسیا در چین که سهمیه المپیک 2016 ریو هم در آن به دست می‌آید، آغاز خواهد شد. این در حالی است که بسکتبال ایران در ماه‌های اخیر شرایط خیلی خوبی را نداشت و تازه در یکی، دوماه گذشته بود که با انتخاب مجدد محمود مشحون به‌عنوان رئیس فدراسیون از بلاتکلیفی خارج شد. رئیس فدراسیون در اولین گام درک باورمن آلمانی را به‌عنوان سرمربی تیم ملی برگزید و حالا در فرصتی دوماهه تا رقابت‌های قهرمانی آسیا، ملی‌پوشان بسکتبال ایران خود را آماده شرکت برای کسب سهمیه المپیک می‌کنند. بی‌شک یکی از امید‌های ما برای کسب سهمیه المپیک، صمد نیکخواه‌بهرامی به‌عنوان کاپیتان تیم است. در فاصله یک روز تا شروع اردوی آمادگی با کاپیتان صمد به گفت‌وگو نشستیم و از راه سخت پیش رو برای قهرمانی در آسیا و راهیابی به ریو 2016 با او صحبت کردیم.

 

***
شایعه شده که قصد انصراف از همراهی تیم ملی در بازی‌های قهرمانی آسیا را داری. این موضوع صحت دارد؟
به هیچ‌وجه. من نمی‌دانم چه کسی این خبر را منتشر کرده است. من قصد همراهی تیم ملی را دارم و این موضوع را تکذیب می‌کنم.

متاسفانه فرصت کمی برای آماده‌سازی تیم ملی باقی مانده است. فکر می‌کنی بتوانیم در چین سهمیه المپیک را کسب کنیم؟
این درست است که فرصت‌ها را تا حدودی از دست داده‌ایم اما تیم ما تیم کوچکی نیست و قطعا هدف‌مان قهرمانی در آسیا و کسب سهمیه المپیک است. تیم ملی بسکتبال ایران پتانسیل حضور در المپیک را دارد و قبلا هم این موضوع را ثابت کرده‌ایم ولی به هر حال اگر زمان بیشتری در اختیار داشتیم رسیدن به این هدف برایمان راحت‌تر بود.

کادر فنی تیم هم که تغییر کرده. به نظرت با سرمربی آلمانی به موفقیت دست پیدا می‌کنیم؟
من اصلا هیچ علاقه‌ای به صحبت درباره مربیان خود ندارم. آنها هستند که باید درباره ما اظهارنظر کنند نه اینکه ما درباره آنها. من وظیفه‌ام است با تمام توان در خدمت تیم باشم و فرقی نمی‌کند چه کسی به‌عنوان سرمربی تیم ملی ایران باشد.

خیلی‌ها می‌گویند شاید راهیابی به المپیک 2016 آخرین فرصت برای درخشش نسل فعلی بسکتبال ایران باشد.
فکر نمی‌کنم این آخرین فرصت ما باشد. اما فکر کنم چون برخی بازیکنان این تیم اسم‌شان سالیان زیادی است که در تیم شنیده می‌شود این اشتباه به وجود آمده که سن آنها بالارفته و دیگر کارایی ندارند. درست است که من حدود 14 سال افتخار پوشیدن پیراهن تیم ملی را داشته‌ام اما به نظر خودم هنوز می‌توانم در لباس تیم ملی بسکتبال خدمت کنم. به نظر من سن و سال ملاک خوبی برای قضاوت نیست و این عملکرد بازیکن است که باید ملاک قرار داده شود.

چند وقت پیش هم در کمپ تیم دالاس آمریکا شرکت کرده بودی؟ چه شد که در آنجا ماندنی نشدی؟
در این کمپ حدود 25 بازیکن حضور داشتند که اکثر آنها سابقه حضور در لیگ NBA را هم در کارنامه داشتند. در آمریکا هر تیمی حدود 15 نفر مسئول شناسایی بازیکنان مستعد در سراسر دنیا را دارد و من هم از همین طریق به این کمپ دعوت شده بودم. در این مدت هم عملکرد بدی نداشتم و یکی از سه نفری بودم که مسئولان تیم دالاس روی آنها نظر داشتند. اما آنها می‌خواستند من یک مدت دیگر در آنجا بمانم تا تصمیم نهایی را بگیرند ولی چون حرفی از قرارداد نبود من به کارم در آن کمپ ادامه ندادم.

و این‌گونه شد که به جای حضور در تیم دالاس، به تیم ژی جیانگ چین پیوستی.
برای من مهم‌تر از هر چیز قرارداد بود. ضمن اینکه من تجربه حضور در لیگ چین را داشتم، به همین خاطر به این تیم پیوستم. لیگ چین قطعا باکیفیت‌ترین و بابرنامه‌ترین لیگ آسیاست و بهترین لیگ آسیا هم به شمار می‌رود.

در چند وقت اخیر یک‌سری اختلافات میان تو و مهدی کامرانی به وجود آمده بود. گفته می‌شود در جلسه با رئیس فدراسیون بسکتبال این اختلافات برطرف شده است. واقعا این‌گونه است؟
اول بگویم که قبل از جلسه با آقای مشحون هم مشکل ما حل شده بود.

داستان این اختلاف چه بود؟
کامرانی یکی، دو مصاحبه انجام داده بود که قسمتی از آن به من مربوط می‌شد و من از این موضوع ناراحت بودم؛ البته وقتی با هم صحبت کردیم متوجه شدیم بخشی از آن سوءتفاهم بوده و بخشی را هم مهدی قبول کرد که اشتباه کرده است. البته من هم ناراحت بودم و یک‌بار جواب او را داده بودم. من و مهدی سال‌هاست که با هم رفیق هستیم و اگر شخص دیگری جای او بود آنقدر ناراحت نمی‌شدم. البته گفتم همه این مسائل حل شده و مشکلی نیست.

اردوی تیم ملی هم که از فردا آغاز می‌شود و بعد از آن هم به تورنمنت اطلس چین اعزام می‌شوید.
ارزش بازی‌های تدارکاتی خیلی بیشتر از برگزاری اردوست اما کیفیت این بازی‌ها هم مهم است. من خیلی از کیفیت حریفان‌مان در تورنمنت اطلس شناخت ندارم اما امیدوارم به آمادگی ما در راه کسب سهمیه المپیک کمک کند.

Check Also

۲۰ فایده ی شکلات برای سلامتی

شکلات به عنوان یک درمان افراطی در نظر گرفته می‌شود، به این دلیل که به …