4 شیوه برقراری تعادل میان زندگی و کار

کار2

 آیا وقتی کسی در کار خود حقیقتاً به موفقیت می رسد، تعادل کار و زندگی هنوز برایش معنایی دارد؟

برخی از کسب و کار ها در فصول خاصی مجبور می شوند ساعات کاری خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند، اما پژوهش ها نشان می دهد افزایش ساعات کاری از یک میزان مشخص به بعد، بهره وری را به طرز چشمگیری با افت مواجه می کند.

در واقع برونداد کارکنان با گذر از مرز 55 ساعت کار در هفته سقوطی تأمل برانگیز را تجربه می کند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید کار خروجی کسی که 70 ساعت در هفته کار می کند، در بلند مدت با کسی که هفته ای 55 ساعت فعالیت کاری دارد برابر است.

به علاوه، مطالعات نشان می دهند با خستگی بیشتر، هوش هیجانی و توانایی های افراد در تصمیم گیری افت می کنند. به همین دلیل، انسان های واقعاً موفق به خوبی می دانند چطور میان کار و زندگی شخصی خود تعادل برقرار کنند.

چهار شیوه ی برقراری این تعادل میان زندگی شخصی و شغلی توسط اینگونه افراد را در ادامه خواهید خواند.

1- افراد موفق می دانند از کار و زندگی شان چه می خواهند

چیزی که همه ی انسان های موفق مهارت خوبی در آن دارند، هدفگذاری است. کسانی که به خوبی میان کار و زندگی شخصی خود تعادل برقرار می کنند این نکته را می دانند که هم در اولی و هم در دومی باید هدف داشته باشند.

این هدفمندی به آنها کمک می کند در مورد خواسته هایشان شفافیت بیشتری داشته باشند تا بتوانند به راحتی به پروژه ها و کارهای مختلف «بله» یا «خیر» بگویند.

البته هدف داشتن به تنهایی کافی نیست. تمام فعالیت های روزانه ی شما در زندگی شخصی و شغلی تان باید در مسیر این اهداف کلی قرار داشته باشند. برای اینکه ببینید هدفگذاری های مفیدی انجام داده اید یا خیر، می توانید این پرسش ها را از خود بپرسید:

 •     آیا پروژه های شخصی و کاری حیاتی خود را در بلند مدت و کوتاه مدت شناسایی کرده ام؟
 •     آیا راهی برای دستیابی به اهداف شخصی و شغلی ام یافته ام تا بتوانم آنها را همواره در ذهن داشته باشم؟
 •     آیا برای دستیابی به این اهداف بزرگ تر در زندگی و کار، قدم های کوچک تری در نظر گرفته ام تا من را در مسیر درست قرار دهند؟
 •     آیا اهداف خود را با آن دسته از اطرافیانم که می توانند در این مسیر از من حمایت کنند در میان گذاشته ام؟

افراد موفق به تنهایی به اهداف خود نمی رسند. یکی از مؤلفه های اصلی تعادل این است که اطرافیان خود را نیز در جریان امور قرار دهید تا آنها نیز بدانند چه انتظاری باید از شما داشته باشند و بالعکس. با همسر یا نزدیکان مهم خود در زندگی شخصی قدم بزنید و در مورد اهداف و انتظارات روابط روزانه ی خود با آنها صحبت کنید.

4 شیوه برقراری تعادل میان زندگی شخصی و شغلی توسط افراد موفق

با مدیر یا کارمندان خود نیز صحبت کنید تا برای اهداف کاری و معیار های موفقیت خود، پارامتر های مشخصی تعیین کنید. اگر بدانید در هر یک از این حوزه ها چه می خواهید، قادر خواهید بود از عوامل جنبی و حاشیه ای دوری کنید.

2- به امور زندگی شخصی و خانوادگی خود رسیدگی می کنند

در مطالعه ی منتشر شده توسط NPR که روی 122 مرد و زن انجام شده است، محققان متوجه شدند این افراد در منزل نسبت به محل کار استرس بیشتری داشته اند.

افراد موفق اجازه نمی دهند کار، مأمن نابسامانی های زندگی شخصی شان شود. در عوض سعی می کنند با پیدا کردن استراتژی های کارا برای مقابله با منایع استرس زای هر یک، رابطه ی این دو را به تعادل بازگردانند.

استرس محیط کار با استرس های خانگی متفاوت است. به نوعی می توان گفت در محل کار فشار برای عملکرد بهتر بیشتر است و در صورت عدم موفقیت، عواقب سنگین تری در انتظار افراد خواهد بود.

از طرف دیگر انسان ها در خانه نسبت به نتایج، نوعی وابستگی احساسی دارند که در محل کار خبری از آن نیست. علاوه بر این، کسی نمی تواند مثل زندگی کاری، زندگی شخصی خود را عوض یا آن را ترک کند.

مدیریت واکنش های احساسی در منزل و سر و سامان دادن به تنش های به وجود آمده، در موفقیت افراد نقشی کلیدی دارد.

3- از فرصت مرخصی به بهترین نحو بهره می گیرند

4 شیوه برقراری تعادل میان زندگی شخصی و شغلی توسط افراد موفق

آمار بالای مرخصی های استفاده نشده، نه برای کارمندان و نه برای شرکت ها خبر خوبی نیست. علت استفاده نکردن برخی افراد از فرصت مرخصی، ترس از کارهای عقب افتاده ای است که پس از بازگشت باید به آنها رسیدگی کنند. این دسته معمولاً تفریح و مسافرت را چیز لوکسی می دانند که فکر می کنند از عهده ی مخارجش بر نمی آیند.

البته نمی توان منکر این مسئله شد که در برخی موارد، مرخصی رفتن نسبت به پیوستگی کاری، (حداقل در کوتاه مدت) کار بسیار بیشتری برای انجام پدید می آورد و هزینه ای هم در بر دارد.

با این وجود، استفاده از این فرصت مزایای بسیار مهمی دارد. مطالعات نشان می دهند مرخصی های شغلی در بهبود بهره وری کارکنان و همچنین کمک به رشد اقتصادی نقش مثبتی ایفا می کنند.

افراد موفق به خوبی می دانند استرس مداوم و بدون وقفه، تحریک پذیری شان را بالا می برد، خواب راحت و مفید را از آنان سلب می کند و احتمال ابتلا به افسردگی یا اضطراب را در آنها افزایش می دهد. انسان های موفق مرخصی و تفریح را بخشی ضروری از تعادل میان زندگی شخصی و کاری خود می دانند.

همین حالا برای برنامه ریزی مرخصی بعدی خود وقت بگذارید. می توانید از این فرصت برای مسافرتی خارق العاده به نقطه ای خوش آب و هوا استفاده کنید، یا اینکه صرفاً مسافرتی یک روزه به یکی از شهر های مجاور خود داشته باشید.

هر برنامه ای با هر بودجه ای که در ذهن دارید، همین حالا آن را در تقویم خود یادداشت کنید و خود را ملزم به اجرای آن در وقت تعیین شده بدانید.

4- برونسپاری و تفویض مسئولیت می کنند

خوشبختانه همه ی ما اموری داریم که می توانیم انجامشان را به دیگران بسپاریم؛ هم در خانه و هم در محل کار. افراد موفق از این امکان بیشترین بهره را می برند.

از فرستادن لباس ها به خشکشویی گرفته تا استخدام دستیار برای رسیدگی به ایمیل ها. کارهایی را در نظر بگیرید که انجامشان زمان زیادی از شما می گیرد.

آیا کس دیگری هست که بتواند این کارها را بهتر انجام دهد؟ اگر پاسخ مثبت است سعی کنید آنها را به کار بگیرید و امور مذکور را به آنان محول کنید.

برخی از کارهایی که می توانید با هدف مدیریت استرس و برقراری تعادل بهتر میان زندگی شخصی و شغلی انجامشان را به دیگران واگذار کنید از این قرار اند:

محل کار:

 •     وارد کردن داده ها
 •     کاغذبازی های اداری
 •     پشتیبانی اجرایی
 •     پاسخ دهی به ایمیل ها
 •     پاسخ دهی به مشتریان
 •     کمپین های بازاریابی
 •     دفترداری و حسابداری
 •     حساب دریافتی ها و پرداختی ها
 •     گردآوری ها
 •     پروژه هایی که در آنها به تخصص شخص شما نیازی وجود ندارد

منزل:

 •     خرید سوپرمارکتی
 •     آماده کردن غذا
 •     نظافت منزل
 •     لباسشویی و خشکشویی
 •     نگهداری حیاط و باغچه
 •     تعمیرات دم دستی
 •     رفت و آمد روزانه

با کمی خلاقیت متوجه خواهید شد برای خالی کردن وقت لازم به منظور پرداختن به اهداف شخصی و شغلی، صد ها راه مختلف می توان پیدا کرد.

البته بسیاری از این موارد کم و بیش برای شما هزینه بر خواهند بود. استخدام کسی که به ایمیل های شما پاسخ دهد شاید هزینه ی زیادی در بر داشته باشد اما اگر از فرصت خالی شده برای پرداختن به کارهایی استفاده کنید که برایتان سودآوری بیشتری به همراه دارند، در کل به نفع شما خواهد بود.

4 شیوه برقراری تعادل میان زندگی شخصی و شغلی توسط افراد موفق

فارغ از اینکه از این ترفند ها استفاده کنید یا نه، اگر روی کارهایی که در انجامشان مهارت خوبی دارید تمرکز کنید، نه تنها قادر خواهید بود زندگی شخصی و شغلی تان را به تعادل بهتری برسانید، بلکه می توانید از هر دوی آنها لذت بیشتری ببرید.

برونسپاری و تفویض مسئولیت ها، به دیگران نیز اجازه می دهد از نقاط قوت خود برای رشد بیشتر بهره بگیرند.

برقراری تعادل میان کار و زندگی شخصی می تواند دشوار باشد. لازم است به یاد داشته باشید تعادل همیشه نسبتی پنجاه پنجاه نیست. گاهی اوقات لازم است زمان بیشتری به کار اختصاص دهید و گاهی وقت ها هم باید به زندگی شخصی تان بیشتر بپردازید.

اصولاً ایده ی تعادل کار و زندگی یعنی آنقدر روی یکی از این دو متمرکز نشوید که به کلی از دیگری غافل بمانید. افراد موفق دریافته اند چگونه با هدفگذاری و مشخص کردن انتظارات، رسیدگی به امور منزل، استراحت و برونسپاری امور در صورت امکان، این تعادل را برقرار کنند.

در نتیجه، برای اجتناب از فرسودگی شغلی و حفظ بهره وری کلی خود آمادگی بیشتری خواهند داشت.

Check Also

اشتباهات رایجی که به خودرو آسیب می زند

  ۳۰ مورد از اشتباهات رایجی که به خودرو آسیب می زند هیچ‌کدام از ما …