۲۶ کشور مرفه جهان را بشناسید

مرفه2222

 شاخص رفاه لگاتوم، رتبه بندی سالانه موسسه پژوهش لگاتوم است که درباره سطح رفاه در ۱۴۲ کشور مختلف منتشر می شود. لگاتوم از سال ۲۰۰۷ این گزارش را منتشر می کند. موسسه پژوهشی لگاتوم هر سال اسامی کشورهای برتر را براساس شاخص رفاه معرفی می کند. اندیشکده لگاتوم برای معرفی مرفه ترین کشورها مطالعات فراوانی را انجام می دهد.
پژوهشگران این موسسه شاخص رفاه را براساس ترکیبی از وضعیت کشورها در ۸ حوزه مختلف تعریف کرده اند؛ سطح رفاه در کشورها با مقایسه وضعیت آنها در ۸ حوزه اقتصاد، فرصت های کسب و کار، حکومت داری، آموزش، سلامت، امنیت و ایمنی، آزادی های فردی و سرمایه اجتماعی سنجیده می شود. میزان دارایی های کشور از جمله عوامل شاخص رفاه است، اما موسسه لگاتوم عامل های دیگری را نیز در رتبه بندی خود لحاظ کرده است.

گفتنی است رتبه ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۰۷ و در سال ۲۰۱۵ نیز رتبه کشورمان ۱۰۶ بوده و بهداشت و آموزش، تنها حوزه هایی هستند که ایران در آنها در نیمه بالای جدول قرار گرفته است. موسسه لگاتوم به طور خاص ۸۹ عامل در رتبه بندی اش به کار می گیرد. لگاتوم ۱۴۲ کشور را بررسی کرد و نتایج زیر به دست آمد:

۲۶- جمهوری چک: این کشور در اروپای مرکزی واقع شده و در سال جاری میلادی ۳ پله صعود کرده است. جمهوری چک از نظر شاخص اقتصادی به جایگاه بسیار خوب سیزدهم صعود کرد، اما از نظر شاخص سرمایه اجتماعی جایگاه خوبی به دست نیاورد.

۲۵- اسلوونی: این کشور نیز همانند جمهوری چک جایگاه خوبی (۵۸ از ۱۴۲) از نظر آموزش به دست آورد. با این حال، اسلوونی یک پله سقوط کرد.

۲۴- اسپانیا: اسپانیا در سال های اخیر همواره جایگاهی بین ۲۰ تا ۲۶ را داشته است. این کشور به دلیل آب و هوای خوب خود، مقصد شماره ۱ گردشگران بریتانیایی است. ۲ شاخص آموزش و آزادی های اجتماعی، باعث شد اسپانیا به جمع ۲۵ کشور برتر جهان راه پیدا کند.

۲۳- مالت: گرچه شاخص آموزش در مالت رتبه ای بهتر از ۴۲ پیدا نکرد، اما شاخص های دیگر کمک کرد تا این کشور جایگاه سال گذشته خود را حفظ کند.

۲۲- فرانسه: این کشور نسبت به سال گذشته یک پله سقوط کرد. شاخص سلامت فرانسه در رتبه هشتم جهان قرار دارد، اما شاخص سرمایه اجتماعی پایین باعث شد این کشور از فهرست ۲۰ کشور برتر خارج شود.

۲۱- تایوان: این کشور از نظر ایمنی و امنیت رتبه بسیار خوب ششم را به دست آورد.

۲۰- هنگ کنگ: مردم هنگ کنگ از نظر شاخص ایمنی و امنیت در وضعیت بسیار خوبی به سر می برند. این کشور همچنین از نظر فرصت های پیشرفت شغلی جزو ۱۰ کشور اول قرار دارد.

معرفی مرفه ترین کشورهای جهان

۱۹- ژاپن: شاخص سلامت در ژاپن رتبه ۷ را بین ۱۴۲ کشور به دست آورده است. با این حال، مردم ژاپن از نظر آزادی های فردی در رتبه ۳۳ قرار دارند که باعث شده آمار کلی آن کمی سقوط کند.

۱۸- بلژیک: این کشور در تمام شاخص ها رتبه زیر ۲۵ و از نظر شاخص سلامت نیز رتبه دهم را به دست آورد. این کشور در رده بندی کلی یک پله سقوط کرد.

۱۷- سنگاپور: امسال بلژیک جای خود را به سنگاپور داد. این کشور از نظر شاخص اقتصادی در رتبه اول قرار گرفت.

۱۶- اتریش: این کشور در ۲ مقوله جزو ۱۰ کشور برتر قرار گرفت؛ سلامت و کارآفرینی (و فرصت های شغلی). با این حال، جایگاه اتریش در سال جاری میلادی یک پله نزول پیدا کرد.

۱۵- بریتانیا: این کشور ۲ پله سقوط کرد.

۱۴- آلمان: براساس شاخص رفاه لگاتوم، آلمان دارای پنجمین اقتصاد برتر در جهان است که باعث شده برای چهارمین سال متوالی در جایگاه چهاردهم قرار گیرد.

۱۳- لوکزامبورگ: شهروندان این کشور از میزان بالای آزادی های فردی و سلامت بهره می برند. اقتصاد خوب لوکزامبورگ باعث شد این کشور از جایگاه ۱۶ در سال ۲۰۱۴ به رتبه ۱۳ در سال جاری صعود کند.

معرفی مرفه ترین کشورهای جهان

۱۲- ایسلند: ایسلند در اقیانوس اطلس واقع شده و در ۳ شاخص آزادی های فردی، ایمنی و امنیت، فرصت های شغلی و کارآفرینی رتبه زیر ۵ را به دست آورده است. البته تمام این مسائل نتوانست مانع سقوط یک پله ای این کشور شود.

۱۱- ایالات متحده آمریکا: این کشور از نظر بهداشت رتبه اول را کسب کرد، اما شاخص ایمنی و امنیت ایالات متحده رتبه ۳۳ را به  دست آورد.

۱۰- ایرلند: ایرلند در سال جاری میلادی ۲ پله صعود کرد.

۹- فنلاند: شاخص اقتصادی این کشور رتبه ۳۳ و شاخص اعمال قوانین رتبه ۵ را کسب کرد.

۸- هلند: این کشور در رتبه بندی سال جاری یک پله صعود کرد. ۳ شاخص آموزش، سلامت و آزادی های فردی در هلند جایگاه بسیار خوبی به دست آورد.

۷- استرالیا: استرالیا برای سومین سال پیاپی رتبه هفتم را کسب کرد.

۶- کانادا: میزان آزادی های فردی در کانادا در بالاترین سطح خود قرار دارد. گفتنی است، رتبه کانادا نسبت به سال گذشته میلادی یک پله نزول پیدا کرد.

۵- سوئد: این کشور از بالاترین میزان فرصت های شغلی و کارآفرینی بهره می برد که همین موضوع باعث صعود یک پله ای این کشور نسبت به سال گذشته میلادی شد.

معرفی مرفه ترین کشورهای جهان

۴- نیوزیلند: انسجام بالای اجتماعی و همبستگی مردم باعث شده نیوزیلند صاحب بالاترین میزان سرمایه اجتماعی در جهان باشد. این کشور همچنین لقب مرفه ترین کشور غیراروپایی را نیز یدک می کشد.

۳- دانمارک: مردم دانمارک از بالاترین میزان اجرای قوانین، بالاترین سطح آموزشی و میزان بالای سرمایه اجتماعی بهره می برند. اگر دانمارک شاخص ۱۶ پزشکی را کسب نمی کرد، ممکن بود در مجموع رتبه اول را کسب کند. با این حال، رتبه این کشور یک پله صعود کرده است.

۲- سوئیس: سوئیس برای سومین سال متوالی رتبه دوم را کسب کرد. اقتصاد سوئیس رتبه دوم و از نظر نظارت بر اعمال قوانین نیز رتبه اول را کسب کرده است.

۱- نروژ: نروژ در شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده و بالاترین شاخص رفاه لگاتوم را از آن خود کرده است. نروژ در ۷ سال گذشته همواره رتبه اول را کسب کرده است. گفتنی است نروژ تنها کشوری است که در هر یک از شاخص ها رتبه زیر ۱۰ را کسب کرده است.

مطلب پیشنهادی

اشتباهات رایجی که به خودرو آسیب می زند

  ۳۰ مورد از اشتباهات رایجی که به خودرو آسیب می زند هیچ‌کدام از ما …

http://www.20script.ir