کلاردشت

کِلاردَشت ناحيه‌اي در استان مازندران و از توابع شهرستان چالوس است. 170 کيلومتر با تهران فاصله دارد. مرکز کلاردشت حسن‌کيف است.
اين ناحيه از جنوب به قله تخت سليمان تا حدود گردنه کندوان و از شمال به درياي خزر و شهر تنکابن، از شرق به چالوس، نوشهر و کجور و از غرب به قزوين و الموت محدود است.
از آثاري که در ناحيه کلاردشت و تپه‌هاي اطراف آن کشف شده معلوم مي‌شود که قسمتي از اين منطقه در ادوار باستاني، آباد و داراي ساکنيني بوده‌است
کلاردشت داراي آب و هوائي معتدل است. وجود رشته کوه‌هاي البرز در کناره‌هاي درياي خزر موجب متوقف شدن رطوبت در دامنه‌هاي آن گرديده و سبب بارش باران فراوان در اين ناحيه از شمال کشور مي‌شود. بخشي از اين بارندگي‌ها در ارتفاعات کلاردشت منجر به بارش برف مي‌شود و به همين دليل است که هواي کلاردشت در مقايسه با ديگر مناطق استان مازندران بسيار خنک‌تر و مطبوع‌تر است. جنگل‌هاي انبوه و سرسبز، رودخانه سردآبرود، کوه‌هاي علم کوه و تخت سليمان در بخش غربي، جنگل‌هاي عباس آباد در بخش شمالي، جنگل‌هاي بخش جنوبي، کوههاي کم ارتفاع و روستاهاي دامنه اين کوه‌ها در بخش شرقي، از ديگر مشخصه‌هاي اين منطقه‌است.

جمعيت کل کلاردشت با احتساب مرزن آباد و روستاهاي اطرافش در فصل سرما کمتر از 40000 نفر است، در حاليکه با آغاز فصل بهار و آمدن مسافران از مرز 120000 نفر نيز ميگذرد.

کلاردشتي‌ها زبانشان، کردي، گيلکي، لکي و يا فارسي است.
از شاعران، ابوذر فقيه ملک مرزبان که اشعاري در توصيف کلاردشت سروده‌است مي‌توان نام برد.

 

کلاردشت

کلاردشت

کلاردشت

Check Also

جزایر ایرانی خلیج فارس

جزایر ایرانی خلیج فارس خلیج فارس یا دریای پارس حدود ۳۰ جزیره مسکونی و غیر مسکونی …