رنگ پریدگی ناخن های دست و پا یا بی حالی شما و بی رنگی پوست تان ممکن است نشانه های شایعی از یک بیماری شایع باشد. احتمالا آدم های اطراف شما وقتی این علائم ظاهری را می بینند، شما را به انجام یک آزمایش و باخبر شدن از میزان کم خونی تان تشویق می کنند.کم خونی یکی از رایج ترین اصطلاحاتی است که بین مردم رد و بدل می شود و احتمالا بعد از آن هم آدم های اطراف شما توصیه های رنگارنگ تغذیه ای را مطرح می کنند و حتی گاهی پا را فراتر از این گذاشته و می گویند چه نوع قرص شیمیایی را باید مصرف کنید تا بدن تان بیشتر از قبل خونسازی کند درحالی که تنها پزشک متخصص است که تشخیص می دهد فردی مبتلا به کم خونی است یا نه و نوع درمان لازم را برای او تجویز می کند. به همین بهانه سراغ سه متخصص رفتیم تا با نشانه های آشکار و پنهان این مشکل آشنا و از راه های درمان کم خونی باخبر شویم.

چرا کم خون می شوید؟

دکتر رضا ملایری، فوق تخصص خون و آنکولوژی:

سه علت مهم برای بروز کم خونی وجود دارد:

خون به اندازه کافی تولید نمی شود: افراد خام خوار و گیاهخوار از جمله کسانی هستند که خون در آنها به اندازه کافی تولید نمی شود چون مواد غذایی که استفاده می کنند، از آهن کافی برخوردار نیست.

خون از دست می دهند:یکی از دلایل آن خونریزی است که فرد از طریق ادرار یا مدفوع خون از دست می دهد.

خون به هر دلیلی داخل بدن از بین می رود: بیماری های مختلفی باعث می شود تا این اتفاق در بدن بیفتد. یک علت آن بیماری ها خودایمنی است که به آن همولیز می گویند. در جریان این بیماری اتفاقا خون زیادی تولید می شود ولی داخل بدن از بین می رود. در بیماری همولیز اگر به بیمار، خونی تزریق شود که با گروه خونی اش متفاوت باشد، خونش از بین می رود که بروز مورد سوم از موارد نسبتا نادر است.

شایع ترین علت کم خونی در افراد پایین تر و بالاتر از ۴۵ سال

دکتر رضا ملایری: شایع ترین دلیل کم خونی در بیماران کمتر از ۴۵ سال این است که بیمار فقر آهن دارد و خون به اندازه کافی در بدنش ساخته نمی شود. آهن باید وجود داشته باشد تا پروتئین هموگلوبین ساخته شود و فرد دچار کم خونی نشود. فقر آهن زمانی خودش را نشان می دهد که یا به اندازه کافی آهن در مواد غذایی که فرد استفاده می کند، وجود نداشته باشد یا آهن در بدنش به خوبی جذب نشود. در کم خونی های بالاتر از ۴۵ سالگی نیز ما باید به دنبال زخم ها و خونریزی هایی باشیم که داخل بدن اتفاق می افتد که برای مشخص شدن آن بیمار باید آندوسکوپی شود.

چطور آن را تشخیص دهیم؟

دکتر رضا ملایری: آمار دقیقی از تعداد مبتلایان به کم خونی یا کسانی که در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند در دست نیست، اما به جرات می توان گفت که کم خونی یکی از مشکلات رایجی است که بسیاری از افراد، بی آنکه بدانند یا سراغ درمان بروند، به آن دچار هستند. یک آزمایش ساده خون نشان می دهد که فرد دچار کم خونی است یا نه. پس از آزمایش اگر معلوم شد که کم خونی بیمار در نتیجه فقر آهن است، برای درمان او قرص آهن تجویز می کنیم و اگر مشکل گوارشی داشته باشد به او می گوییم آهن را به صورت تزریقی دریافت کند. با آغاز درمان معمولا یک یا دو ماه طول می کشد تا کم خونی فرد برطرف شود.

چاره کار ظروف مسی است؟

دکتر آراسب دباغ مقدم، متخصص صنایع غذایی: این یکی از آن باورهایی است که هیچ سند و مدرکی برای اثبات آن وجود ندارد. ببینید عامل اصلی خونسازی، آهن است و نه مس. سال هاست که استفاده از ظروف مسی برای طبخ غذا ممنوع شده به خصوص در مورد مواد غذایی که حاوی اسید یا مواد چرب هستند که می توانند مس را در خود حل کنند. اگر قرار باشد هر روز از این ظروف برای طبخ غذا استفاده شود، قطعا ایجاد عارضه می کند. نکته دیگر این است که کم خونی بحثی فردی است و نه بحث خانوادگی. در یک خانواده هم بچه دو ساله حضور دارد، هم مادر ۴۰ساله و هم دختر و پسر جوان. حالا مادر خانواده دچار کم خونی است اما دختر دوساله چه گناهی کرده که به اجبار به او آهن بخورانیم؟

رژیم غذایی تان ایراد دارد؟

دکتر قدیر محمدی، متخصص طب سنتی: کم خونی نمود خارجی خود را به صورت کمرنگی مخاط چشم ها، داخل لب ها و لثه ها نشان می دهد. پس از اینکه بیمار به پزشک متخصص مراجعه و درمان های لازم را دریافت کرد، می تواند از یک دستور غذایی خاص در سه نوبت صبح، ظهر و شب استفاده کند تا کم خونی اش برطرف شود. از نظر طب سنتی، با تغذیه مناسب می توان بسیاری از مشکلات سلامتی را برطرف و یا کمرنگ کرد اما نباید فراموش کرد که هر فرد، بسته به شرایطی که دارد و نوع بیماری که با آن روبه روست، باید ظرافت های خاصی را به رژیم غذایی اش اضافه کند. برای مثال کسی که کم خون است، می تواند در چند وعده ای که در طول روز میل می کند، چنین تغییراتی را ایجاد کند، تا بیماری اش بهبود پیدا کند:

ساعت ۱۰ صبح: دو عدد زرده تخم مرغ عسلی یا نیم برشت با کمی دارچین را. باید از دارچین به جای نمک استفاده کرد تا غذا طعم دار شود و به خاطر بی طعم بودن آن، بی خیال رعایت رژیم مناسب نشد.. پس از آن یک لیوان آب سیب زرد تازه را با یک قاشق عسل مخلوط کرده و میل شود.

ساعت ۱۲ظهر: یک فنجان آب انار ملس و خالص بدون هیچ ماده افزودنی مثل شکر مصرف شود. اضافه کردن افزودنی ها می تواند به جای بهبود مشکل شما، به زیان سلامت تان تمام شود.

ساعت پنج بعدازظهر: یک لیوان اشکنه راسته گوسفند.

این دستور غذایی را بیماران باید به مدت یک ماه انجام داده و پس از آن یک آزمایش خون دهند.

نکته این رژیم است. که تخم مرغی که بیمار صبح مصرف می کند، حتما باید به صورت عسلی باشد چون اگر زیاد از حد پخته و سفت شود، برای کبد مضر خواهد بود.

خونساز ها را بشناسید

دکتر قدیر محمدی: سبزیجات برگ دار، چغندر، گوجه فرنگی، زرده تخم مرغ، حبوبات، عدس، لوبیا، گلابی، طالبی، لیموشیرین، هویج، کدوتنبل، کلم از نوع پیچی، پرتقال، سیب زمینی، گل کلم، گوشت سفید (ماهی و مرغ) و قرمز ازجمله مواد غذایی مفیدی هستند که افراد کم خون باید سراغ شان بروند. علاوه بر این برای کم خون ها، آب گوشت هم تجویز می شود که از مصرف خود گوشت بسیار مفیدتر است. البته اگر دچار چنین مشکلی هستید، خشکباری مثل انواع برگه، برگه آلو و هلو و زردآلو، توت خشک، انجیر خشک و کشمش را نیز نباید فراموش کنید.

از سوی دیگر، مصرف برخی مواد غذایی می تواند مشکل شما را تشدید کند. خوراکی هایی که حاوی مواد افزودنی هستند مثل سوسیس، کالباس، پیتزا، چیپس، پفک، نوشابه، چای همراه غذا، شکلات و نانی که با جوش شیرین پخته شده باشد، از جمله موادی است که کم خون ها نباید سراغ شان بروند.

نکاتی که نباید باورشان کنیم

۱. جگر خونساز است.

دکتر محمدی: برخلاف تصور عموم، جگر خونساز نیست چون غذای غلیظی است و دستگاه گوارش افراد کم خون، نمی تواند خون را از جگر استخراج کند.

۲. رنگ پریدگی گوش و ناخن ها نشانه کم خونی است.

دکتر دباغ مقدم: کم رنگی گوش ها یا ناخن ها می تواند علامت باشد اما الزاما نشانه کم خونی نیست.

۳. روزی یک قرص آهن بخور تا دچار کم خونی نشوی.

دکتر دباغ مقدم: قرص آهن را در صورتی می توان استفاده کرد که قبل از آن، کم خونی فرد از طریق آزمایش خون اثبات شده باشد و پس از اینکه مشخص شد کم خونی بیمار از نوع شدید است، متوسط یا ضعیف براساس میزان کم خونی و وزن فرد، پزشک قرص آهن مصرفی را تجویز می کند. مصرف دارو همزمان مشخصی دارد و این طور نیست که بیمار هر روز قرص بخورد. از سوی دیگر چون ۵۰ درصد خانم های ایرانی دچار کم خونی هستند، آنهایی که در دوران عادت ماهانه هستند، در این روزها به دلیل اینکه خون از دست می دهند، می توانند قرص آهن مصرف کنند اما اگر هرکسی بیاید و براساس تشخیص خودش قرص آهن استفاده کند، ممکن است آهن در اندام های مختلف بدنش از جمله کبد و کلیه اش رسوب کرده و ایجاد عارضه کند.

۴. خوردن خوراکی هایی با رنگ قرمز مثل انار خونسازی می کند.

این هم یک باور عامیانه است. البته میوه هایی مثل انار که قرمز است سرشار از آنتی اکسیدان بوده و برای سلامت مفید هستند و همین موضوع در مورد خوراکی هایی که بنفش رنگ هستند نیز صدق می کند اما هیچ ارتباطی بین رنگ قرمز میوه ها و خونسازی وجود ندارد. بیشترین آهن در گوشت و ماهیچه گوسفند و به خصوص گوساله است و همچنین میزان آهن جگر و ماهیچه گوساله در یک سطح قرار دارد.