نوآوری‌های بزرگ پزشکی در سال ۲۰۱۵

پز222شکی

  م: ما هنوز هم شاهد پیشرفت‎های شگفت‎انگیز فناوری بهداشت و درمان در نرم‎افزارهای ابری شرکت‎ها گرفته تا نانوبوت‎ها هستیم. آیا مراقبت‎های بهداشتی در نهایت با زمان همنواز خواهند شد؟

۵۰۰ کمپانی تازه تاسیس در حال رقابت در مراقبت‎های بهداشتی روز و مدرن وجود دارند که هر یک از آن‎ها در تلاش اند تا سهم بیشتری در این موضوع داشته باشند.

نظر شما در مورد امیدوار بودن به فناوری مراقبت‎های پزشکی که امسال و سال‎های آینده معرفی خواهند شد چیست؟

برای کسانی که به آینده اهمیت می‎دهند، این هم فناوری های برتر مراقبت‎های پزشکی که مشتاقانه منتظر آن بودید.

نانوبوت‎ها در خون

با این که نانوبوت ها با بکارگیری روزانه آنها فاصله‎ی زیادی دارند، اما در آینده به جایی می‎رسند که می‎توانند مانند گلبول‎های سفید خون ما عمل کرده و در کنار آن‎ها به مبارزه و نابود کردن باکتری‎ها و عوامل بیماری‎زای دیگر بپردازند.

نوآوری بزرگ مراقبت‎های پزشکی در سال ۲۰۱۵

این ربات‎های کوچک و مینیاتوری می‎توانند همانند نمونه‎های بزرگتر، و با حسگرهای خودشان تابع دهی شده و عمل کنند، و نیرویی محرک برای سیستم‎ها باشند و می‎توانند وظایف کوچک مثل ارائه شیمی درمانی را ۱۰۰۰ بار قدرتمندتر از استفاده داروها انجام دهند و عوارض جانبی کمتری را برای بیماران، نسبت به درمان‎هایی که امروزه استفاده می‎شوند داشته باشند.

از نمونه‎های دیگر نانوبوت‎ها که توسعه یافته‎اند می‎توان به Microbivore و Respirocyte و Clottocyte، و نانوبوت‎های ترمیم سلولی که قادر به نابود کردن باکتری‎ها، حمل اکسیژن، ایجاد لخته‎های خون برروی جراحات و و ترمیم سلول‎ها می‎باشند اشاره کرد.

آینده از آن چیزی که ما فکر می‎کنیم نزدیکتر است، انگار همین دیروز بود که من با یک آتاری‎۶۴ و یک دسته‎ی تکی بازی می‎کردم، و با خود می‎گفتم، ” واووو این فوق‎العادست!”.

پیوند سر و انتقال ذهن

از زمان شروع بشریت، آرزوی همه‎ی ما این بود که برای همیشه زنده باشیم، و این روزی توسط کمپانی‎هایی مثل گوگل به واقعیت تبدیل خواهد شد که به دنبال راه‎هایی برای افزایش عمر توسط درمان بیماری، حفظ مغز ما در حالت سکون، یا حفظ آن‎ها در کامپیوترها یا مغزی دیگر می‎باشد.

نوآوری بزرگ مراقبت‎های پزشکی در سال ۲۰۱۵

با این که موضوع پیوستن و مبارزه در مراقبت‎های پزشکی ممکن است برای کمپانی مثل گوگل کمی عجیب و غریب باشد، این حس می‎شود که مدیر ارشد اجرایی گوگل آقای Larry Page ممکن است بخواهد عمر خود و تمامی دیگر اطرافیانش را افزایش دهد، بنابراین آن‎ها می‎توانند دیگر چالش‎های سخت زندگی را در همین سال‎های پیش‎رو حل کنند.

این چگونه انجام خواهد شد…

درحال حاضر سه روش انجماد، حفظ شیمیایی، و یک رویکرد ترکیبی که از ترکیب هر دو روش استفاده می‎کند.

رویکرد مربوط به آینده

اگر قانون Moor دوام می‎آورد، در عرض چند دهه، یک ابر کامپیوتر ممکن بود بتواند مغز انسان را در سطح عصبی و با سرعت درک بالاتر از مغز بیولوژیکی شبیه‎سازی کند.

اما، برآورد تاریخ دقیق به دلیل درک محدود از دقت مورد نیاز بسیار دشوار بوده، و سرعت محاسبات تنها نیاز ممکن برای شبیه‎سازی کامل مغز انسان نمی‎باشد.

برآورد شده است که نقشه‎ی کامل مغز کمتر از ۲×۱۰۱۶ بیت از حافظه را اشغال کرده، خواهد توانست آدرس‎های نورون‎های متصل و نوع و وزن سیناپس هارا برای هر یک مغز ۱۰۱۵ سیناپس ذخیره کند.

اما، پیچیدگی‎های بیولوژیکی عملکرد واقعی مغز از قبیل(حالت‎های اپی ژنتیک سلول‎های عصبی، حالت‎های چند عملکردی اجزای پروتئینی و …) ممکن است مانع از یک پیش‎بینی دقیق حجم داده‎های باینری مورد نیاز برای نمایش واقعی عملکرد ذهن انسان شود.

پژوهش های درحال حاضر

کپی کردن مغز یک انسان به کامپیوتر ممکن است به دلیل وجود حجم انبوهی از سلول‎های عصبی که تعداد ترسیمی آن‎ها به صورت دقیق به ۸۵ میلیارد اتصال می‎رسد و نورون نامیده می‎شوند، هنوز هم بسیار دور از ذهن به نظر ‎آید، اما این باعث توقف محققانی که در حال حاظر بر روی کرم‎های گرد الگانس کار می‎کنند نخواهد شد.

این کرم اولین ارگانیسمی بود که ژنوم آن تعیین توالی شده بود، و  همچنین اولین کرمی که تمامی مغز را ترسیم کرده بود. اون شبکه‎ی ارتباطی متشکل از ۳۰۲ نورون متصل با ۶۳۹۳ سیناپس بود، این کرم ۹۵ تا از عضلات را با ۱۴۱۰ اتصال، ارتباط می‎داد.

محقق مستقل Tim Busbice، در حال حاضر یک نمونه‎ی دیجیتالی از مغز کرمی را با استفاده از داده‎های پروژه‎ی Openworm ساخته است و وسیله‎ای را برای گروهی حیوانات ایجاد کرده که از چرخ‎ها بجای عضلات استفاده می‎کنند.

دکتر دیگری با نام سرجیو کاناوارو بر این باور است که در حال حاضر می‎توان قسمت‎هایی از سر یک شخص را برید، و آن را به بدن بدون سر دیگری پیوند زد، و به آن دو انسان زندگی دوباره بخشید.

دیگر چیزی که او گفته این است که، اولین عمل پیوند سر در ۲ سال آینده محقق خواهد شد، گزارشی از نشریه دانشمندان جدید.

تجربه‎‎ی بیمارستان

همه‎ی ما می‎دانیم که رفتن به بیمارستان تجربه‎ی هیجان‎انگیزی نیست، اما کمپانی‎هایی نظیر Next Health به دنبال تغییر راهی هستند که ما تجربه‎ی درمان را نه در بیمارستان، بلکه در اتاق خودمان داشته باشیم.

هدف از طراحی اتاق‎های مدرن، بهبود قابلیت همکاری سیستم‎ها به منظور ازبین بردن افزونگی بی‎فایده و بهم‎ریختگی فناوری که باعث از بین رفتن امکانات بهداشتی و درمانی می‎شود، می‎باشد.

به منظور تسهیل در تغییر فناوری و نیازهای پویای سیستم‎های درمانی، ویژگی‎های محیطی از پیش‎ساخته شده‎اند، سیستم مدولار از قطعات قابل تعویض که اجازه سازگاری رخدادها با حداقل تاثیر بر کارایی امکانات را می‎دهد.

علاوه براین نقاط لمس فناوری، به منظور توانمندسازی بیماران برای احساس راحتی و کنترل آنها در طول تجربه درمان و ارتباط با کسانی که در راه دور هستند و شما آن‎ها را دوست می‎دارید، با یکدیگر در ارتباط‎ اند، همکاری با مراقبان، و تنظیم ویژگی‎های مختلف زیست‎محیطی از سودمندی‎های نقاط لمس فناوری به حساب می‎آیند.

جراحی رباتیک

موسسه‎ی سرطان Roswell Park به سرعت به یکی از پیشرو‎ها در زمینه‎ی آموزش جراحی تبدیل شده است.

با تشکر فراوان از همکاری خلاقانه بین بخش عظیمی از دانشکده فنی و مهندسی و علوم کاربردی و مرکز جراحی رباتیک دانشگاه بوفالو، روش‎های جراحی همیشه نیاز به سال‎های زیادی آموزش دارند، و تا همین اواخر بیشتر این تمرین‎ها در محیطی کاملا زنده انجام می‎گیرند.

نوآوری بزرگ مراقبت‎های پزشکی در سال ۲۰۱۵

هیچ انسان عاقلی سوار هواپیمایی که خلبان آن در حال اولین تمرین پروازی خودش است نمی‎شود.

ما دوست داریم که خلبان هواپیما بسیار آماده و دارای تجربیات حرفه‎ای باشد. بسیاری از خلبانان در ابتدا به کنترل درآوردن هواپیما را در محیط‎های مجازی شبیه‎سازی شده یاد می‎گیرند.

آن‎ها یاد می‎گیرند که چگونه، حتی بدون دست زدن به کنترل، پرواز کنند. ما نیز باید به همین شیوه عمل جراحی درمان را انجام دهیم، و ما باید این را بدانیم که رهایی از پیچیدگی‎ها در دسترس است.

شبیه‎ساز جراحی رباتیک راهی را که جراحان با مهارت های خود طی می‎کردند تغییر داده است. ایجاد کردن دیدگاه حقیقی از جراحی واقعی می‎تواند اشتیاق و یادگیری جراحان حرفه‎ای را برای داشتن شانس تجربه جراحی اشتباه در محیط شبیه‎سازی شده فراهم کند.

از همه مهم تر، این ابزاری که جراحان نیاز دارند را به آنها داده تا راه درست را در زمان موردنیاز و زمانی که جان کسی در خطر است انتخاب کنند.

تصاویر هولوگرافی

بیمارستان‌‎ها جایی‎اند که شما در زمان بیماری به آن‎جا مراجعه می‎کنید تا درمان شوید، اما شما این را می‎دانید که در ایالات متحده آمریکا سالانه ۲ میلیون نفر توسط بیمارستان‎های عفونی آلوده می‎شوند، و در نتیجه ۱۰۰٫۰۰۰ نفر از آن‎ها جان خود را از دست می‎دهند؟ و درمان این عفونت‎ها ۲۰ میلیارد دلار هزینه در بر دارد.

یک روشی که می‎تواند بطور چشمگیری کمک کند، درواقع قابلیت وارد کردن اطلاعات بدون تماس فیزیکی به دستگاه‎هایی از قبیل کیبورد، ماوس و … می‎باشد.

به یاد دارم آخرین باری که به دندانپزشک رفتم آن‎ها ابتدا دستکش‎هاشون را به عنوان یک روش استاندارد پوشیده و بعد دندان‎هایم را بررسی می‎کردند، اما وقتی که آن‎ها برای وارد کردن یافته‎هاشون به کیبورد نزدیک می‎شدند، با ماوس و کیبورد بدون دستکش یکبارمصرف کار می‎کردند.

مساله‎ی اصلی این است که این دستگاه‎های ورودی با پارچه و مواد ضدعفونی کننده پاک شده اما به درستی تمیز نمی‎شوند. تصور کنید که چه میزان میکروب از صدها بیمار مراجعه کننده در شکاف‎ها جمع‎آوری می‎شوند.

نوآوری بزرگ مراقبت‎های پزشکی در سال ۲۰۱۵

یک ورودی داده‎ی هولوگرافی مانند کیبورد یا ماوس می‎تواند به کاهش میزان افراد در معرض عفونت به آن کمک کند.

برخی از مردم ممکن است بگویند که این یک چیز طبیعی مثل وارد کردن داده توسط کیبورد و ماوس فیزیکی یا دستگاه‎های ورودی دیگر نیست، بنابراین یک شرکت از توکیو به نام Haptomime، از سطوح بازتابنده برای ایجاد یک تصویر مجازی شناور استفاده می‎کند که شما دقیقا آن را حس می‎کنید.

تکنولوژی استفاده شده در آن هنوز نخستین دوره‎ی تکامل خود را طی می‎کند، اما ممکن است وعده‎هایی را با خود داشته باشد.

اگر شما به دنبال یک کیبورد مجازی ساده هستید، می‎توانید آن را از وبسایت آمازون خریداری کنید.

مثالی دیگر

کاربرد دیگری از تصویربرداری هولوگرافی این است که فیزیک‎دانان را قادر می‎سازد تا دیدگاه جامعی از جزئیات روند کارهاشون را داشته باشند که در ویدئوی زیر نمایش داده شده است.

نرم‎افزار هوشمند شرکت‎های کسب‎وکار ابری

امروزه ایجاد کردن یک شغل پزشکی یا دندانپزشکی جدید، و یا حفظ روابط از شبکه‎ی فعلی خود از ازائه دهندگان اشاره‎گر به اندازه کافی مشکل است، و اون حتی بیشتر سخت می‎شود زمانی که ۱۰۰ درصد از سیستم مراقبت‎های پزشکی هنوز هم متکی به دفترهای کاغذی به عنوان منابع اصلی کمک‎رسانی، و برای پیدا کردن و آموزش پرسنل خدمات شبکه ای موجود در مرکز خود باشد.

نوآوری بزرگ مراقبت‎های پزشکی در سال ۲۰۱۵

همانطور که امروزه می‎بینیم، یک سرویس دهنده که آرزوی ارتقای شبکه‎ی خود را دارد، کارکنان یا شرکت بازاریابی را در بیرون استخدام می‎کند.

بعد آن‎ها یک دفترچه یادداشت را بر پایه‎ی هر تخصص در سازمان خود ایجاد می‎کنند و بعد از آن درب به درب می‎روند و سعی می‎کنند تا روابطی را دیگر سرویس دهندگان ایجاد کنند، به این امید که آن‎ها یک افزایش معارفه را تولید کنند.

این روش با نرم‎افزارهای کاریردی مثل Referral MD یا سیستم ابری مدیریت ارجاع پزشکی که به سرویس دهندگان کمک می‎کند که به صورت دیجیتالی نامه‎های ارجاعی را ایجاد کنند و سازمان را قادر می‎سازد تا خودشان را به میلیون‎ها بیمار و سرویس‎دهندگان دیگری که بدنبال راهکارهای درمانی هستند ترویج دهند.

آن روزهایی که دکتر بخش مراقبت‎های اولیه یک متخصص را صدا می‎زد و می‎گفت” آیا می‎توانی به ماشین بروی و فرم‎های بیشتری بیاوری تا ما بتوانیم به شما یک ارجاع ارسال کنیم” یا داشتن صدها برگ از فرم‎های کاغذی در دفتر اداری خود برای هر متخصصی که سازمان با آن کار می‎کند، گذشته است.

چرا این مهم است؟

روش فعلی استفاده از کاغذ باعث می‎شود که بیش از ۵۰ درصد از بیماران مرجوعی به پزشک هرگز به نتیجه‎ی مطلوب نرسند.

این شکاف عظیم در مراقبت باعث می‎شود که بیماران درمان را از دست داده، و مرکز بهداشت و درمان پول را از دست بدهد، و به دلیل دست به دست شدن‎های نامناسب و عدم مسیرهای ممیزی، پرونده‎های بیماران به شکل بالقوه انباشته شود.

تجربه تست خون بهتر

هیچ کس سوزن را دوست ندارد، مخصوصا زمانی که شما بارها و بارها باید توسط یک حجامت گر بی‎تجربه مورد آزمایش قرار بگیرید. خبر خوب! کمپانی‎هایی مثل Theranos روشی را ابداع کرده‎اند که آزمایش خون را با نمونه‎ی خیلی کم از خون انجام دهند.

۱/۱۰۰۰ خونی که دستگاه‎های اندازه‎گیری خون معمولی نیاز دارند.از مزایای این دستگاه میکرو، تجربه‎ی بهتر بیمار می‎باشد، البته یک کاهش هزینه نیز در هزینه‎های آزمایشگاه دارد که می‎تواند قابل توجه باشد.

نوآوری بزرگ مراقبت‎های پزشکی در سال ۲۰۱۵

یکی از رایج‎ترین نوع آزمایش خون، شمارش کامل خون(CBC) می‎باشد که به ارزیابی سلول‎ها در خون می‎پردازد. اون مانند اسمی که برایش پیشنهاد نیست، بلکه آزمایشی است که همه چیز را بطور کامل در خون مورد بررسی قرار می‎دهد.

به نظر می‎رسد بطور عمده، این آزمایش در اصل به دنبال ۳ نوع اصلی از سلول‎های خون می‎باشد، سلول‎های قرمز خون، سلول‎های سفید خون، و پلاکت ها در خون.

انتقال DNA میتوکندری

متناوبا با عنوان” کودک ۳ پدر و مادره” شناخته می‎شود، بطور بالقوه این فرایند به نابود کردن بیماری‎های کشنده‎ای مثل نارسایی قلبی و کبدی و ناشنوانی کمک می‎کند.

با این که تصویب این فرایند کشور انگلیس را با بسیاری از پرسش‎های اخلاقی و معنوی احاطه کرد، پیامدهای بالقوه این فرایند برای نسل‎های آینده بی حد و حصر می‎باشد.

نوآوری بزرگ مراقبت‎های پزشکی در سال ۲۰۱۵

انتقال DNA میتوکندری زمانی صورت می‎گیرد که دو پدر و مادر بطور معمول و با کمک یک لقاح آزمایشگاهی و یک شخص ثالث به DNA میتوکندری کمک می‎کنند.

دو مورد اول از پیوند موفقیت‎آمیز DNA میتوکندری در اواخر دهه‎ی ۹۰ میلادی به عنوان نتیجه‎ی آزمایش‎های باروری برای زوج‎هایی که در گذشته ناموفق بودند رخ داده است.

دلیلی که این روش لیستی را برای سال ۲۰۱۵ ایجاد می‎کند، آن است که این روش در حال به رسمیت شناخته شدن است برای پتانسیل‎هایی که ممکن است آن‎ها آماده برای این روش باشند.

کاهش بیماری‎های ژنی مرتبط، ممکن است به معنی طول عمر طولانی‎تر، بهبود سلامتی، و حتی از بین بردن بیماری‎های خاص باشد.

این فرایند حتی ممکن است زوج‎هایی را که هرگز تصور فرزند داشتن را هم نمی‎کردند قادر به داشتن فرزند کند. همانطور که این روش‎ها تکمیل شده و علم شفاف‎تر می‎شود، سودمندی این فناوری ‎ تنها به شکل تشریحی رشد می‎کند.

مفاهیم اخلاقی و معنوی ممکن است در آینده منجر به استدلال سخنی کلیشه‎ای شود، مانند این که خواه و ناخواه طراحی نوزادان تبدیل به یک زیاده‎روی افراطی گردد.

از آن‎جا که این استدلال وجود دارد، ممکن است پذیرش اینگونه روش‎ها در دنیا توسط بسیاری از افراد به کندی و با تاخیر روبرو شود. هرچند، به احتمال زیاد منافع بالقوه این روش تا حد زیادی بیشتر از حرف‎های بی‎معنی و عجیب یک سری افراد می‎باشد که به نظر می‎رسد می‎خواهند خودشان را جلوه دهند.

سلول‎های بنیادی ترمیمی و جراحی پلاستیک

به نظر می‎رسد توجه به سلول‎های بنیادی در سال‎های گذشته کاهش یافته است، چندین ادعای دروغ و انواع موانع دولتی باعث شده که تحقیقات در این زمینه در ایالات منحده آمریکا با خفقان روبرو شود. در نهایت برخی از کاربردهای علمی مورد تایید در سطوح و انواع زمینه‎های مختلف شروع به کار کرد.

نوآوری بزرگ مراقبت‎های پزشکی در سال ۲۰۱۵

اخیرا دکتر Ray این ادعا را کشف کرده که درحال حاضر اکثر جراحی‎های بزرگ کردن اندام در بانوان با تزریق سلول‎های بنیادی پیشرفته‎ی چربی در مناطق مورد عمل جراحی صورت می‎گیرد.

استفاده از سلول‎های بنیادی برای انواع افزایش حجم به وجود آمده تا جاگزین روش Lipo-Filling، که این عمل جدا کردن کامل قسمتی از چربی بدن و پیوند آن به قسمتی دیگر است، شود.

این نوع روش عمل می‎تواند به منظور کمک به درمان ناهنجاری‎های صورت، بازیابی بافت‎های از دست رفته به علت سرطان، و طیف گسترده‎ای از دیگر جراحی‎های پلاستیک ضروری استفاده شود.

بسیاری از ادعا‏های دروغ ساخته شده توسط سرویس دهندگان نامعتبر مبنی بر اینکه سلول‎های بنیادی تنها می‎تواند تاحدی نتایج شکوهمندی در عمل های جراحی معمول داشته باشد کلاه‎برداری است. استفاده از سلول‎های بنیادی چربی خلاف این ادعا‎ها را ثابت کرده است.

در مطالعات انجام شده توسط دانشگاه کپنهاگ، سلول‎های بنیادی، سلول‎های چربی را ۸۱ درصد بیشتر از میزان اولیه در طول ۴ ماه حفظ می‎کند، در مقایسه با حفظ توده ۱۶ درصدی که استفاده روش Lipo-Filling به تنهایی استفاده می‎کند.

بخش هیجان‎انگیز درمورد این پیشرفت آن است که سلول‎های بنیادی پیشرفته‎ی سلول‎های چربی می‎تواند در بسیاری از محیط‎های مختلف مورد استفاده قرار گیرند، و استفادهای پذیرفته شده از این فناوری تنها به منظور کشف سودمندی بیشتر کشف می‎شوند.

جایگزینی جراحی‎های تهاجمی با روش‎های دارای پیچیدگی کمتر، زمان بازیابی بیمار را کاهش داده و احتمال کاهش اشتباهات و عوارض پیش‎بینی نشده را به همراه دارد.

افزایش قابلیت‎های انسانی

شاید قابل توجه‎ترین نمایش نوآوری در فناوری‎های پزشکی، ویدئویی از آقای Les Baugh باشد که بازوی مصنوعی خودش را تنها توسط ذهنش کنترل می‎کند.

از طریق تحقیقات گسترده در رابطه با کنترل بازوی مصنوعی Les Baugh به وسیله‎ی ذهنش، محققان قادر به تعیین این خواهند بود که چگونه ذهن مدیریت اینگونه ارتباطات را برعهده بگیرد.

با این تحقیقات آن‎ها قادر خواهند بود فناوری را ایجاد کنند که می‎تواند فعالیت‎های مغز او را خوانده و سیگنال‎ها را به سوکت‎هایی که توابع حرکتی اندام مصنوعی او را کنترل می‎کنند بفرستد.

فردی پرهیجان با نام Mike Mclaughlin که رهبری این فناوری هیجان‎انگیز را بر عهده دارد، مرحله فعلی فناوری ایجاد شده را به شروع فناوری اینترنت در جهان تشبیه می‎کند.

آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز وظیفه‎ی ایجاد اندام‎های مصنوعی که بطور طبیعی کنترل می‎شوند را برعهده دارد، تا ما بتوانیم تبدیل شدن این فناوری به واقعیت را مشاهده کنیم.

واقعیت این علم آن است که تمام زندگی ما را تغییر خواهد داد، تنها چیزی که ما در حال حاضر می‎دانیم آن است که، درست مثل آغاز اینترنت، زمانی که هیچ فردی باور به مفید بودن آن نداشت، توانست تاریخ را دچار تغییر کند.

Check Also

دموی فناوری جدیدی به نام هولوپورتیشن

با مرور امکانات ارتباطی کنونی ما، فراگیر شدن اینترنت و سرویس‌های پیامرسانی، گاهی نقبی به …