مرده ها در این قبرستان نمی پوسند

گورستان2
ماجرای جالب قبرستان اسرار آمیز سفید چاه
تو شمالی ترین نقطه ایران، روستای معروفی وجود داره که دلیل شهرتش به خاطر گورستان اسرار آمیزیه که داخل روستا قرار گرفته. این گورستان که به اسم سفید چاه یا گورستان سپید معروفه در شهرستان گلوگاه استان مازندران، روستای سفیدچاه واقع شده که میشه گفت اولین قبرستان مسلمانان در ایرانه. تقریبا کسی نیست که چیزی از داستان های شگفت انگیز این گورستان تاریخی تو روستای سفید چاه نشنیده باشه. گورستانی که اهالی اعتقاد دارن خاک سفیدش، نمیذاره اجساد مرده هاشون بپوسه یا اینکه باور دارن اگه مرده هاشون رو تو این گورستان دفن کنن تمام گناهان مرده ها بخشیده میشه. عجیب بودن این گورستان و اعتقادات جالب روستائیان باعث شده تا مردم گلوگاه از 50 آبادی دور و اطراف، مرده هاشون رو به دوش بگیرن و راهیه روستا بشن تا بتونن برای رفتگانشون جایی تو گورستان سفید چاه دست و پا کنن.
قبرستان،مرده ها نمیپوسند،قبرستان سفید چاه،سفیدچاه
قبرستان،مرده ها نمیپوسند،قبرستان سفید چاه،سفیدچاه
یکی دیگه از ویژگی‌های این گورستان، قرار داشتن سنگ قبرها به حالت عمودیه که برای نشان دادن این که هر کدام از مردگان چه شغلی داشتن، ابزار و ادوات شغلی افراد روی سنگ‌ها حک شده و حتی برای اینکه مشخص بشه داخل این قبرها زن یا مرد به خاک سپرده شده نمادهایی وجود داره که این نقش و نگارها باعث زیبایی این گورستان شده و به سفید چاه شهرتی جهانی بخشیده.
قبرستان،مرده ها نمیپوسند،قبرستان سفید چاه،سفیدچاه
قبرستان،مرده ها نمیپوسند،قبرستان سفید چاه،سفیدچاه
قبرستان،مرده ها نمیپوسند،قبرستان سفید چاه،سفیدچاه
گورستان پرطرفدار سفیدچاه روز به روز بزرگ و بزرگ تر می شه و کم کم خانه ها و زمین ها را پس می زنه تا برای مردگان جا باز کنه.
یکی از دیدنی های این گورستان عجیب مقبره ۳ تن از نوادگان امام موسی بن جعفر به نام های ابراهیم (ع)، منصور (ع) و عبدالرحمان (ع).
یه صندوقچه ی چوبی خیلی قدیمی هم داخل این گورستان وجود داره که اهالی روستا مانند چشم هاشون ازش محافظت می کنن.
متاسفانه گورستان سفيد چاه به دليل عدم نگهداری و حفظ و حراست درحال تخريبه كه با نامه نگاری ها و پيگيری های مختلف قرار شد قسمتی از امامزاده كه بافت قديمی و تاريخی داره بمونه و اطراف امامزاده زمينی برای دفن مردگان جديد در نظر گرفته بشه تا به قسمت تاریخی این گورستان هم بیشتر از این صدمه وارد نشه.
برای رفتن به روستای سفیدچاه از بهشهر به بعد باید به دل جنگل سرسبز بخش «یانه سر» بزنین تا بعد از طی ۲۰ کیلومتر جاده پیچ درپیچ آسفالته، به گلوگاه برسید. بعد از گلوگاه، روستای «نیالا» در مسیرتون قرار می گیره و بالاخره سفید چاه در حاشیه جاده خودنمایی می کنه.
منبع: شهرخبر

 

Check Also

جزایر ایرانی خلیج فارس

جزایر ایرانی خلیج فارس خلیج فارس یا دریای پارس حدود ۳۰ جزیره مسکونی و غیر مسکونی …