خالق “رگتایم” و “بیلی‌ باتگیت” درگذشت

خالق "رگتایم" و "بیلی‌ بات‌گیت" درگذشت

«ای.ال. دکتروف» نویسنده برجسته آمریکایی که رمان‌های تاریخی‌اش شهرت فراوانی دارد، در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

به گزارش ایسنا، ادگار لارنس دکتروف رمان و داستان‌نویس مشهور آمریکایی که با کتاب «رگتایم» در دنیا شناخته می‌شود، در سن ۸۴ سالگی در نیویورک با زندگی وداع گفت.«ریچارد دکتروف» پسر این چهره ادبی، مرگ وی بر اثر اختلالات پس از ابتلا به سرطان ریه را در روز سه‌شنبه، تایید و اعلام کرد. نویسنده «مارش» در طول بیش از نیم قرن تجربه حرفه‌ای خود به عنوان یکی از مطرح‌ترین شخصیت‌های ادبی قرن بیستم به حساب می‌آمد. او در سال ۱۹۸۶ برای «نمایشگاه جهانی» جایزه کتاب ملی آمریکا و در سال‌های ۱۹۸۹ و ۲۰۰۵ دو جایزه حلقه منتقدین کتاب ملی را برای دو رمان «بیلی باتگیت» و «مارش» از آن خود کرد. رمان «بیلی باتگیت» هم در سال ۱۹۸۹ دو جایزه مهم ادبی «پولیتزر» و «پن فاکنر» را برایش به ارمغان آورد.

به گزارش گاردین، دکتروف علاوه بر ۱۰ رمان، دو مجموعه داستان کوتاه و جندین مقاله را نیز به چاپ رساند. مشهورترین رمان دکتروف، «رگتایم» است که توسط «نجف دریابندری» به فارسی ترجمه شده است. در ایران دکتروف را با این رمان و نیز با مقدمه‌ای که بر یکی از آثار «رضا براهنی» نوشته، می‌شناسند.

او ششم ژانویه ۱۹۳۱ با نام کامل ادگار لارنس دکتروف در نیویورک دیده به جهان گشود. نام دکتروف را به خاطر «ادگار آلن پو» داستان‌نویس بزرگ آمریکایی ادگار گذاشتند، اما او خود همیشه پو را «بزرگترین نویسنده بد آمریکا» خطاب می‌کرد. دکتروف از همان دوران کودکی مطالعه فراوانی داشت و در سن ۹ سالگی تصمیم گرفت نویسنده شود. «کتاب دانیل»، « آب کردن»، «شهر خدا»، «هومر و لنگلی» و «مغز اندرو» از دیگر کتاب‌هایی هستند که دکتروف از خود به یادگار گذاشته است.

«باراک اوباما» رییس‌جمهور آمریکا پس از انتشار خبر درگذشت این نویسنده، از او به عنوان «یکی از بزرگترین رمان‌نویسان آمریکا» یاد کرد و در صفحه‌ توییتر خود نوشت: خیلی چیزها از کتاب‌هایش آموختم، جایش خالی خواهد بود.

کافه سینما اضافه می‌کند که رابرت بنتون اقتباس سینمایی بیلی باتگیت را کارگردانی کرد و میلوش فرومن، رگتایم را. هر چند هیچ کدام از این دو فیلم، شهرت و موفقیت رمان‌ها را تکرار نکردند.

مطلب پیشنهادی

نکات خواندنی درباره صادق هدایت

یادداشت های شاهرخ مسکوب درباره صادق هدایت را حسن کامشاد در دهمین سالگرد درگذشت مسکوب …

http://www.20script.ir