اهمیت نوشیدن آب

اهمیت نوشیدن آب

خواص نوشیدن آب, بهترین زمان نوشیدن آب

1- رطوبت مورد نیاز بدن را تامین کرده به پوت لطافت می بخشد و سبب شفافیت چشم ها می شود.
2- به سلول های بدن حبات می بخشد.
3- درجه حرارت بدن را تنظیم می کند.
4- از خشکی مفصل ها جلوگیری کرده آنها را نرم می کند.
5- کلیه ها را فعال میکند.

عوارض زیاد نوشیدن آب:

عواقب خطرناک زیاده‌روی در نوشیدن آب
بدن بخشی بزرگی از آب مورد نیازش را از طریق نوشیدنی‌ها و غذاهای مختلف به دست می‌آورد، از جمله میوه و سبزیجات و همینطور غداهای رقیق مانند سوپ. باقی آب مورد نیاز بدن از طریق واکنش‌های درون بدن تأمین می‌شود، به این صورت که مواد غذایی در بدن هنگام ترکیب با اکسیژن مقداری آب تولید می‌کنند. این آب تولید شده آب متابولیک نام دارد.

 

اکسایش مواد غذایی فرایند بسیار حساسی در بدن است و در صورت زیاده‌روی در نوشیدن آب می‌تواند حتی منجر به مرگ شود. این خطر بیشتر از همه برای دوندگان و ورزشکاران رشته‌های استقامتی وجود دارد. نوشیدن بیش از حد آب برای آنها به اندازه کم نوشیدن خطرناک است. زیرا آب زیاد از حد می‌تواند تعادل نمک در بدن را برهم زند.

دانشمندان آمریکایی در جریان پژوهشی متوجه شده‌اند که رسیدن حجم زیاد آب به بدن می‌تواند باعث “هیپوناترمی” شود. هیپوناترمی کاهش سطح یون سدیم در خون است. تهوع، سردرد، گرفتگی عضلات و در نهایت تشنج و کما از پی‌آمدهای هیپوناترمی هستند.

این دانشمندان سه سال پیش پانصد دونده‌ ماراتن را مورد بررسی قرار دادند.
دانشمندان میزان سدیم موجود در بدن ورزشکاران داوطلب در جریان این پژوهش را پس از دویدن اندازه گرفتند. آنها همچنین به مقایسه وزن دوندگان قبل و بعد از فعالیت بدنی پرداختند.

هر قدر که این داوطلبان در حین دویدن آب بیشتر می‌نوشیدند، میزان سدیم خونشان بیشتر کاهش می‌یافت. برای جلوگیری از اختلال در تعادل نمک موجود در خون توصیه می‌شود که ورزشکاران قبل و بعد از فعالیت بدنی خود را وزن کنند. اگر وزنشان بعد از ورزش بیشتر از قبل باشد، نشان می‌دهد که آنها هنگام فعالیت بدنی بیش از اندازه آب نوشیده‌اند.

میزان آب مورد نیاز بدن در روز
اما نمی‌توان برای تمام افراد حجم آب یکسانی را برای آشامیدن تجویز کرد. زیرا میزان نوشیدن آب می‌تواند با توجه به فیزیک بدنی و میل افراد متفاوت باشد. به طور مثال مردان روزانه نسبت به زنان به مقدار بیشتری آب احتیاج دارند. همینطور فرد مضطرب سریع‌تر از فرد آرام تشنه می‌شود.

در عین حال عادات غذایی نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند. افرادی که به خوردن میوه و سبزیجات گرایش دارند کمتر نیاز به مایعات دارند تا افرادی که بیشتر نان و گوشت مصرف می‌کنند.

 

عوارض کم نوشیدن آب :
خستگی و کم تخرکی، یبوست، سنگ کلیه، خشکی چشم، دهان و پوست، از دست دادن تعادل، از دست رفتن توانایی تنظیم درجه حرارت بدن.

 

خواص نوشیدن آب, بهترین زمان نوشیدن آب

چه زمانی آب بنوشید:
** نوشیدن یک لیوان آب ناشتا سبب نرمبی روده ها، شستشوی معده و آماده شدن آن برای هضم صبحانه و تنظیم شدن کلیه ها از مواد سمی، رسوبات، سنگ ها و ترشح صفرا در کبد می شود.
** یک ساعت قبل از غذا و 2 ساعت بعد از آن آب بنوشید تا در کار شیره معده (شیره هضم غذا) اختلال به وجود نیاید.
** نوشیدن یک لیوان آب با غذاهای خشک مانند نان، باعث می شود کار هضم غذا آسان تر شود.
** بعد از ورزش کردن (البته پس از اندکی استراحت)، جرعه جرعه آب بنوشید، نه یکباره.
** بعد از نوشیدنی های ادرار آور مانند: قهوه، چای و نوشیدنی های گازدار، حتما آب بنوشید.
** نوشیدن آب در زمان شیردهی، برای روان شدن شیرو جبران مایعات مورد نیاز بدن مادر مناسب است.
** نوشیدن آب در زمان بارداری، ضروری است.
** نوشیدن آب پیش از خواب، بسیار خوب است.
** روزانه باید 8 لیوان آب بنوشید.

هشدار:
1) زمانی که احساس گرما می کنید، آب سرد ننوشید، زیرا این آب سبب التهابغشایی داخلی معده و حاق می شود.
2) نوشیدن آب سرد به میزان زیاد، ترشحات معده را دچار مشکل و کار هضم غذا را طولانی می کند و فرد (با افزایش گاز معده)احساس سنگینی می کند.
3) در افراد چاق که آب زیاد می نوشند، مواد غذایی به جای سوختن و ایجاد انرژی ونشاط به شکل طبقات چربی روی هم انباشته می شود.
4) افراد مسن با وجود نیاز بدنشان احساس تشنگی نمی کنند؛ بنابراین نوشیدن آب باید از کودکی به شکل عادت درآیدتا در بزرگسالی مشکلی ایجاد نکند.

منبع : کتاب “بخوانید و سالم بمانید” / hamshahrionline.ir

 

Check Also

نوشیدنی تقویت کننده سیستم ایمنی

  مهم نیس چه فصلی باشد، قوی نگه داشتن سیستم ایمنی همیشه مهم است. به …