آریکولوتراپی؛ طب سوزنی روی گوش

طب سوزنی2

اسمش سخت است اما این طور که بعضی از تحقیقات علمی می گویند، آریکولوتراپی مزایای دارد که به سختی تلفظش می چربد! این طب هزاران ساله در نسخه های قدیمی چینی کشف شده و نزدیک به 60 سال پیش دوباره احیا شده است. آریکولوتراپیست ها معتقدند هر نقطه روی گوش در بهبود و درمان مشکلات و بیماری های بخشی از اعضای بدن مفید است. در مطلبی که می خوانید با این طب بیشتر آشنا شوید.طب سوزنی روی گوش

شاید شما هم موقع مراجعه به متخصصان تغذیه برای دریافت رژیم غذایی مناسب، متوجه تصویر گوش بزرگی که روی میز بعضی از آن ها قرار دارد، شده باشید. بعد هم دیده باشید که همین افراد مگنت هایی را برای تان تجویز می کنند که روی نواحی مختلف گوش چسبانده می شوند، اگر برای تان سوال پیش آمده که جریان از چه قرار است، ما به شما می گوییم.

طب های مکملی بر این نظر هستند که نقاط مختلف کف پا یا حتی کف دست با سلامت سایر ارگان های بدن ارتباط دارند. آریکولوتراپی یکی دیگر از روش هایی است که نظری مشابه دارد، با این تفاوت که متخصصان این رشته باور دارند نقاط مختلف گوش است که با سایر اعضای بدن ارتباط دارد. دلیلی که که باری این ادعا می آورند هم نسبتا قانع کننده است؛ گوش ما محل عبور پایانه های عصبی و رگ های خونی متعددی است که شاید بتواند روی کارکرد بقیه اعضا تاثیرگذار باشد.

آریکولوتراپی در حقیقت نوعی انجام طب سوزنی روی نقاط خاصی از گوش افراد است که می تواند منجر به بهبود عملکرد سیستم های متصل به این نقاط و باعث سرعت بخشیدن به پروسه بهبود بیماران شود. در علم تغذیه به جای سوزن از چسباندن مگنت روی گوش استفاده می شود.

گوشواره تان طلاست یا نقره؟

ریشه آریکولوتراپی هم مثل طب سوزنی به چین بر می گردد. محققان در بعضی از متون قدیمی چینی، نوشته هایی پیدا کرده اند که روش هایی برای ماساژ و طب سوزنی مخصوص روی گوش ها را معرفی کرده بودند. حتی در بعضی از این نسخه های تاریخی دیده شده که برای درمان مشکلات مربوط به چشم ها و بینایی، استفاده از گوشواره طلا یا نقره توصیه شده است!

اما چین تنها جایی از جهان نبوده که به نقش گوش در سلامت بالینی توجه می کرده. طبق معمول در کنار چین باستان، اسامی یونان و مصر باستان نیز به چشم می خورد. گویا در این دو منطقه نیز استفاده از آریکولوتراپی برای بهبود بخشیدن به وضعیت جسمی رایج بوده است. از همه این ها جالب تر این است که اروپایی ها هم در قدیم الایام برای درمان بعضی از بیماری ها سراغ کاری مشابه این روش می رفتند. قضیه از این قرار بود که نوعی درد عصبی در ناحیه ران ها و باسن ایجاد می شده که اروپایی ها سعی می کردند از طریق جراحی نقاط خاصی از گوش، این دردها را از بین ببرند!

گوش، جنین برعکس

نباید که فقط بابت نان باگت و کافه های دنج پاریس از فرانسوی ها تشکر کرد! پائول نوژیه یکی از افرادی است که باید بابت احیای آریکولوتراپی در دهه 50 میلادی از او سپاسگزار بود! این مرد فرانسوی چند کار بزرگ انجام داد که یکی از آن ها به ایجاد نقشه اعضای بدن روی گوش منجر شد. نوژیه معتقد بود گوش انسان شبیه جنین است که برعکس قرار گرفته باشد. به همین خاطر هم اگر گوش را به مثابه جنین در نظر بگیریم، نقاط مختلف روی آن با اعضای مختلف بدن انسان مرتبط خواهد بود.

با این تعبیر، برای مثال لاله گوش با سر انسان مرتبط است. نوژیه همچنین اعلام کرد که می توان از طریق بررسی گوش ها به تشخیص بیماری های مختلف در بدن رسید. هرچند که تمام حرف های او در سطح فرضیه باقی ماند، اما نکته جالب اینجاست که در حین تحقیقات نتایج بسیار قابل توجهی به دست آمدند که بعضی از فرضیه های او را تایید می کردند.

گوش سنجی به سبک جدید

اگر شخصی تصمیم بگیرد برای درمان یا بهبودی از طب سوزنی روی گوش ها استفاده کند می تواند به آریکولوتراپیست ها سر بزند. آن ها اول از همه با فرد مصاحبه می کنند و اطلاعات لازم را از او دریافت می کنند. این اطلاعات ممکن است شامل سابقه بیماری ها، مشکلات فعلی یا توقعاتی که مراجعه کننده از این طب دارد، باشد. بعد از دریافت اطلاعات لازم، نوبت به بررسی و معاینه گوش ها می رسد که در آن فرد درمان گر از نزدیک وضعیت گوش ها را بررسی می کند. این بررسی ممکن است به روش های مختلفی انجام شود.

برای مثال بعضی از درمان گران با دست های شان به بررسی وضعیت گوش ها می پردازند تا ببینند آیا علامتی غیرعادی یا نقطه ای دردناک روی آن ها قرار دارد یا نه. بعضی دیگر با استفاده از الکترود به تشخیص این موارد می پردازند و دسته آخر سراغ استفاده از سوزن های سرد و داغ می روند تا متوجه شوند کدام نقاط از گوش افراد درد را احساس نمی کند و اصطلاحا بی حس است.

حالا که اسم سوزن به میان آمد این را هم بگوییم که سوزن های این طب مکمل هم درست مثل طب سوزنی ترس ندارد! این سوزن ها فوق العاده نازک هستند و بسته به تشخیص درمان گر ممکن است به صورت عمیق یا سطحی داخل گوش فرو شوند. همچنین ممکن است برای به دست آمدن بهترین نتیجه، سوزن ها به شکل های مختلفی وارد گوش ها شوند. مثلا به صورت مورب یا کج، در نهایت باید بدانید که سوزن ها بین چند دقیقه الی نیم ساعت روی گوش ها باقی می مانند.

شاید سیگار را ترک کنید!

بعضی وقت ها ممکن است بعد از اینکه پیش متخصص آریکولوتراپی رفتید، متوجه شوید به جای سوزن های بلند، درمان گر سوزنی پونزش کل را در نقطه خاصی از گوش تان نصب می کند و روی آن را با یک نوار چسب می پوشاند. این پونز ممکن است برای مدت چند روز یا حتی چند هفته همراه شما باقی بماند.

جالب است بدانید چنین حالتی وقتی توسط آریکولوتراپیست تجویز می شود که شخص از درد یا مشکلی مزمن رنج ببرد. برای مثال عفونت های طولانی مدت یا انواع اعتیاد به مواد مخدر می توانند زیرمجموعه این مشکلات قرار بگیرند. البته باید به خاطر داشت در مورد انواع اعتیاد، آریکولوتراپی شاید کمک کننده باشد اما نمی توان گفت صددرصد در درمان این ناهنجاری موثر است.

آریکولوتراپی؛ طب سوزنی روی گوش

چند قطره خون کافی است!

شاید شما هم  متنی را که می گوید اگر متوجه علائم سکته در کسی شدید روی گوش او را سوراخ کنید تا چند قطره خون بیاید، خوانده باشید. گویا این متن اشاره ظریفی به یکی از انواع آریکولوتراپی دارد که براساس آن برای رفع برخی از مشکلات باید نواحی خاصی از گوش را سوراخ کرد و اجازه داد چند قطره خون بیاید. مشکلاتی که با این روش بهبود پیدا می کنند، شامل مشکلات قلبی، کلسترول و فشار خون بالا هستند.

در کنار این روش ها، طب سوزنی روی گوش، روش دیگری هم دارد که کمی تا قسمتی با الکتریسیته سر و کار دارد! البته نباید بترسید چون کار به حضور بابا برقی نخواهد کشید! در این روش با ابزار مخصوص، امواج الکترومغناطیسی به نواحی مختلف گوش انتقال داده می شود که به خصوص اعصاب را مد نظر دارد. به همین خاطر کسانی که مشکلات عصبی دارند یا از فلج رنج می برند، می توانند از این روش کمک بگیرند. منتها ضروری است قبلش حتما با پزشک متخصص شان مشورت کنند، لطفا!

کارکردی شبیه مسکن!

آریکولوتراپی کاربردهای زیادی دارد که یکی از معروف ترین آنها کمک به کاهش درد است. برای مثال جالب است بدانید بعضی از پزشکان برای ایجاد بی حسی موضعی یا حتی بی هوشی از این روش کمک می گیرند! از آنجایی که این روش سریع و کم هزینه است، معمولا طرفداران زیادی دارد. البته تا بررسی و سنجش تمامی جوانب موثر این طب مکمل راهی طولانی در پیش است که نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

چشم های تان گرم می شود

اگر مرتب از بی خوابی رنج می برید برای تان خبرهای خوبی داریم! طی تحقیقاتی که در سال 2003 انجام شد، آریکولوتراپی می تواند باعث بهبود وضعیت خواب افراد شود. در این تحقیق 15 فرد بزرگ سال که همگی از مشکل بی خوابی رنج می بردند تحت درمان قرار گرفتند و روی گوش شان قطعات مگنتی مخصوص برای مدت 3 هفته قرار گرفت. بعد از این مدت این افراد اعلام کردند نه تنها مدت زمان خوب شان بهتر شده بلکه کیفیتش هم بهبود یافته است.

حالا یک سوال جالب: این درمان برای چه مدت دوام داشت؟ جواب شما را متعجب می کند، تا شش ماه! بدون درد، بدون عوارض جانبی!

درمان میگرن کذایی!

امان از وقتی که میگرن می گیرد و ول نمی کند! اگر همچنان بعد از درمان های متعدد از میگرن رنج می برید، بد نیست آریکولوتراپی را هم امتحان کنید. براساس تحقیقی که در سال 2012 منتشر شد، مشخص شده آریکولوتراپی روی بهبود سردردهای ناشی از میگرن موثر واقع می شود. در این تحقیق که روی 35 بیمار برای مدت دو ماه و هر هفته یک جلسه انجام شد، محققان متوجه شدند نه تنها دردها کاهش پیدا کرده اند که خلق و خوی بیماران هم بهتر شده بود.

حساس نشو! حساسیت نشو!

یکی از خدماتی که جلسات آریکولوتراپی به افراد می دهند کمک به بهبود اضطراب است. افرادی که دچار اضطراب و تنش هستند، می توانند برای رفع تشویش های روزمره از این روش کمک بگیرند و اجازه دهند گوش شان فرمان اعصاب شان را در دست بگیرد.

از طرف دیگر بعضی از تحقیقات خبر از تاثیرات مثبت گوش درمانی بر حساسیت های فصلی و غیرفصلی هم می دهند. البته این تاثیرات هم در حد بهبودی نسبی بوده اند نه درمان کامل.

یک نوع ملین جدید!

شاید شما هم شنیده باشید که بسیاری از دردها از مشکلات مربوط به روده ها نشات می گیرند. به همین خاطر منظم کار کردن روده ها بسیار مهم است و یبوست دردسری بزرگ محسوب می شود!

تحقیقی که در سال 2010 انجام شد، رابطه بین درمان یبوست و طب سوزنی روی گوش را بررسی کرد و شواهدی مبنی بر مفید واقع شدن این روش به دست داد. با این حال پژوهشگران این پروژه اعلام کردند برای اعلام قطعی بودن نتایج به تحقیقات بیشتری نیاز است.

وزن تان را سوزنی کنید

به گزارش وب سایت webmd فروکردن پنج سوزن در قسمت بیرونی گوش می تواند باعث کاهش وزن شود. هرچند بخش کوچکی از تحقیقات این نتایج را تایید نکرده اما به گفته محققان اگر سوزن ها روی بخش های بیرونی گوش قرار بگیرند می توانند باعث تعدیل و حتی کاهش اشتها شوند و از این طریق روی کنترل وزن تاثیر مثبت بگذارند. این روش به خصوص در مورد کسانی که از چاقی های شکمی رنج می برند، می تواند مفید واقع شود.

آریکولوتراپی؛ طب سوزنی روی گوش

بایدها و نبایدها

آریکولوتراپی هم مثل بقیه درمان های مکملی که تا امروز معرفی کرده ایم، بایدها و نبایدهایی دارد که باید به آن ها توجه کرد. لطفا موارد زیر را جدی بگیرید:

•    چنانچه بر اثر گذراندن دوران بیماری ضعیف شده اید یا از خستگی رنج می برید، بهتر است سراغ این روش نروید.

•    هرگز با شکم پر تحت درمان طب سوزنی روی گوشی قرار نگیرید. با شکم گرسنه هم این کار را انجام ندهید.

•    انجام آریکولوتراپی برای خانم های باردار ممنوع است، مگر در شرایط خاص و روی نقطه مشخصی از گوش برای کاهش درد.

•    این روش برای کودکان زیر هفت سال ممنوع است و برای افراد مسن هم باید با احتیاط انجام شود.

•    کسانی که از بیماری های مربوط به اعصاب رنج می برند، بهتر است سراغ این روش نروند و اگر رفتند باید قبل از انجام درمان به صورت کامل ریلکس کنند و آماده شوند.

•    کسانی که مبتلا به آنمی یا کم خونی هستند، نباید از این روش استفاده کنند.

•    کسانی که این روش را خوشایند نمی دانند، می توانند از ماساژ گوش یا انواع فشار درمانی برای گوش ها استفاده کنند.

عوارض جانبی

اولین توصیه ما به شما این است که قبل از استفاده از انواع روش های درمانی با پزشک متخصص تان مشورت کنید و در صورت تایید او از این روش ها کمک بگیرید. آریکولوتراپی هم از این قاعده مستثنا نیست. بعد از تایید پزشک، نوبت به پیدا کردن آریکولوتراپیست می رسد. یادتان باشد تخصص داشتن یکی از ویژگی های اساسی این افراد است و به هیچ وجه نباید بی گدار به آب زد.
بعد از گذراندن این مرحله و شروع مراحل درمان ممکن است متوجه بروز برخی عوارض جانبی شوید که در صورت تخصص داشتن و تسلط آریکولوتراپیست شما به حداقل می رسند. با این حال در صورت تجربه حالت هایی که در ادامه مطلب می آید، خونسرد بمانید و فورا به درمان گرتان اطلاع دهید:

•    هرگونه احساس ضعف یا احساس اینکه دارید غش می کنید.

•    تهوع و دل پیچه.

•    سرگیجه.

•    احساس بی حسی یا کرختی.

•    سردرد یا عرق شدید.

•    دردهای سریع و دردناک در بدن.

این حالت ها ممکن است به سه دلیل اتفاق بیفتند؛ دلیل اول استرس ناشی از انجام آریکولوتراپیست که به خصوص در مراجعانی که برای اول بار برای درمان مراجعه می کنند، ممکن است اتفاق بیفتد. دلیل دوم به عمیق بودن سوزن ها بر می گردد. آخرین دلیل هم ممکن است به خاطر این باشد که سوزن درجای اشتباهی فرو رفته است که البته آخرین مورد با درمان گر متخصص و کاربلد اتفاق نمی افتد.

در چنین مواردی سوزن ها از داخل گوش بیرون کشیده می شوند و بیمار نمی تواند تحت نظارت درمان گر دراز بکشد و استراحت کند. عوارض جانبی دیگری مثل گرگرفتگی یا احساس تپش ممکن است در طول درمان اتفاق بیفتد که معمولا به سرعت برطرف می شود و جای نگرانی ندارد؛ اما اگر این موارد ادامه دار بودند باید به پزشک مراجعه کنید.

  همشهری

Check Also

نوشیدنی تقویت کننده سیستم ایمنی

  مهم نیس چه فصلی باشد، قوی نگه داشتن سیستم ایمنی همیشه مهم است. به …