5 ترانه تیتراژ مشهور سینمایی

سلی33ن

 خواندن تک آهنگی برای تیتراژ در سینمای جهان و به خصوص هالیوود، سبقه ای بسیار قدیمی تر از ایران دارد. طبعی هم هست چون بخش عمده ای از اولین دوران شکوهمند تاریخ سینما وامدار سینمای موزیکال بود و اجرای موسیقی در فیلم و حتی شنیدن موسیقی جایگاه ویژه ای در سینما پیدا می کند؛ «پدرخوانده»، «لاواستوری»، «تایتانیک»، «ارباب حلقه ها»، سری فیلم های «جیمز باند» و… . در این گزارش پنج قطعه مشهور که به عنوان ترانه اصلی فیلم (Oricinal Soundtrack) برای یک اثر سینمایی خوانده شده اند را به شما معرفی می کنیم که هر کردام دارای ویژگی هایی منحصر به فرد هستند. سعی کرده ایم قطعاتی را انتخاب کنیم که در ایران هم شناخته شده هستند.

«شکل قلب من» از فیلم «لئون: حرفه ای»

این قطعه که توسط استینگ، خواننده صاحب نام راک و گیتاریست گروه دومینیک میلر نوشته و خوانده شده برای اولین بار در قالب تک آهنگی از آلبوم «Ten Summoners Tales» در سال 1993 کمی پیش از انتشار آلبوم منتشر شد و بعد در سال 1994 برای استفاده در تیتراژ پایانی فیلم «لئون» تنظیم مجدد شد. این قطعه در زمان انتشار آلبوم در جدول تک آهنگ ها جایگاه چندان فوق العاده ای کسب نکرد اما آلبوم به طور کلی مورد استقبال قرار گرفت و نشریات معتبری همچون «نیویورک تایمز»، «اینترتینمنت ویکلی»، «رولینگ استون» و «سایت آل میوزیک» به آن رتبه بالایی دادند، اما بعد از اکران فیلم «لئون» این قطعه سرنوشت دیگری پیدا کرد و تبدیل به یکی از مشهورترین قطعات موسیقی فیلم شد.

قلبی که بر فراز رنگین کمان می تپد

استینگ در گفت و گویی که سال 1993 انجام داد درباره این قطعه گفت: «می خواستم آهنگی درباره یک قمارباز بنویسم؛ کسی که به خاطر بردن بازی نمی کند بلکه می خواهد منطق اسرارآمیز شانس یا اتفاق را کشف کند، قانونی علمی یا شاید مذهبی، بنابراین او یک فیلسوف است نه یک قمارباز معمولی و برای پول بازی نمی کند. او یک بازیگر پوکر است برای همین احساساتی نشان نمی دهد بلکه ماسکی به صورت دارد و همیشه هم همان ماسک را می زند و هیچ گاه تغییر نمی کند».


«رودخانه ماه»، از فیلم «صبحانه در تیفانی»

این قطعه توسط هنری مانچینی و جانی مرسر ساخته شده است و اولین بار توسط ادری هپ برن، ستاره بزرگ سینمای کلاسیک در سال 1961 در فیلم مذکور اجرا شد. این قطعه جایزه اسکار بهترین قطعه اوریجینال را از آن خود کرد و همچنین در سال 1962 جایزه گرمی بهترین رکورد سال و بهترین ترانه سال را کسب کرد. این قطعه توسط هنرمندان بی شماری از جمله آرتا فرانکلین، پاول انکا، لوئیس آرمسترانگ، کیتی میلوئا و فرانک سیناترا بازخوانی شده است. این قطعه در سال 1962 منتشر شد.

قلبی که بر فراز رنگین کمان می تپد

موفقیت این اثر به اندازه ای بود که باعث پایه گذاری حرفه ترانه سرایی برای مرسر شد و چنان مشهور گشت که بعدها در مطالعات دانشگاهی به عنوان نمونه ای برای تست حافظه مردم نسبت به آهنگ های مشهور استفاده می شد. در مورد این قطعه گفته می شود زمانی که مدیر اجرایی پارامونت تصمیم گرفت این آهنگ را از فیلم حذف کند ادری هپ برن واکنش شدیدی نشان داد و گفت: «مگر از جنازه من رد شوید». این قطعه در قالب یک تک آهنگ توسط مانچینی منتشر شد و در دسامبر 1961 در جدول بیلبورد هات 100، رتبه یازدهمین هیت سال را کسب کرد.


«بر فراز رنگین کمان» از فیلم «جادوگر شهراز»

این قطعه یک بالاد است که توسط هارولد ارلن ساخته و توسط بازیگر فیلم، جودی گارلند، خوانده و در اکتبر سال 1938 منتشر و ترانه 9 آن توسط ای. وای. هاربرگ نوشته شد و برای بهترین قطعه اوریجینال جایزه اسکار گرفت. این قطعه در صدر لیست «آهنگ های قرن» که مربوط به قرن بیستم است قرار دارد و در سال 1939 به شکل تک آهنگ توسط دکا رکوردز منتشر  و بعد از آن هم بارها به صورت مجزا یا در قالب موسیقی این فیلم منتشر شد.

قلبی که بر فراز رنگین کمان می تپد

«بر فراز رنگین کمان» بعد از مرگ گارلند توسط خوانندگان بزرگی همچون سیناترا، دوریس دی، تونی بنت، الا فیتز جرالد و بسیاری دیگر بازخوانی شد.

اما مهم ترین بازخوانی از این آهنگ توسط خواننده ای گم نام و کم کار صورت گرفت. ایزرئل کاماکاویوله که اهل هاوایی بود این قطعه را با قطعه «دنیای شگفت انگیز» لوئی آرمسترانگ آمیخت و با ملودی و ریتم هایی که از موسیقی هاوایی وام گرفته بود، اثری خلق کرد که به تاریخ پیوست. این قطعه بعدها در فیلم های بسیاری استفاده شد. از جمله در فیلم مشهور «ملاقات با جو بلک» که به عنوان قطعه تیتراژ قرار گرفت و خیلی ها این قطعه را با فیلم «ملاقات با جو بلک» می شناسند.


«قلبم ادامه خواهد داد» از فیلم تایتانیک»

قطعه «قلبم ادامه خواهد داد» که به نام «قطعه تیتراژ تایتانیک» هم معروف است، موسیقی اصلی فیلم تایتانیک محسوب می شود که در سال 1997 اکران شد. آهنگساز آن جیمز و هورنر و ترانه توسط ویل جنینگ نوشته شد. سلیون دیون، خواننده مشهور کانادایی، این قطعه در آلبوم موسیقی متن تایتانیک و همچنین در آلبوم سلیون دیون به نام«بیا از عشق بگوییم» وجود دارد و بعد از انتشارش در تمام نقاط دنیا از جمله امریکا، کانادا، انگلیس، ایرلند و استرالیا به صدر جدول پرفروش ها راه پیدا کرد و یکی از بزرگ ترین هیت های سلیون دیون شد و همچنین در لیست «آهنگ های قرن» نیز قرار گرفت.

قلبی که بر فراز رنگین کمان می تپد

جیمز هورنر این قطعه را به صورت موسیقی بی کلام به عنوان موسیقی اصلی فیلم ساخت و به شکل یک موتیف بی کلام در جاهای مختلفی از فیلم استفاده کرد اما تم اصلی این آهنگ الهام گرفته از قطعه «کشتی ارواح» (یا هلندی سرگردان) اثر گروه «جترو تال» است. این قطعه نیز جایزه اسکار بهترین موسیقی اوریجینال فیلم را دریافت کرده و در گرمی سال 1999 هم جوایز بسیاری از جمله بهترین رکورد سال، بهترین اجرای پاپ خواننده زن و بهترین آهنگ سال را از آن خود کرد.

نکته جالب این بود که «قبلم ادامه می دهد» واکنش های بسیار متفاوتی را از نشریات و منتقدان معتبر دریافت کرد. یکی از منتقدان «آل میوزیک» آن را به عنوان یک اثر برجسته توصیف کرد و ریویو نویسنده دیگری از همان سایت به این اثر از پنج ستاره چهار ستاره داد، اما از طرف دیگر مخاطبان مجله رولینگ استون در سال 2011 آن را به عنوان هفتمین قطعه بد دهه 90 معرفی کردند، همچنین بازیگر نقش اصلی فیلم، خانم کیت وینسلت نیز بعدها گفت که شنیدن این قطعه حالش را به هم می زند چون برای مدت درازی هر جا که او بود، کسی شروع به اجرای این قطعه می کرد و او مجبور بوده با چهره ای که خشم و انزجارش را پنهان می کرده آن را گوش کند.


«همیشه عاشقت خواهم ماند» از فیلم «بادی گارد»

قطعه «همیشه عاشقت خواهم ماند» که در فیلم بادی گارد توسط ویتنی هیوستون، خواننده پاپ صاحب نام امریکایی اجرا شد، بازخوانی است از اثری به همین نام که توسط دالی پارتون، ملکه موسیی کانتری نوشته، آهنگسازی و اجرا شده است. این قطعه در سال 1974 در قالب تک آهنگی از سیزدهمین آلبوم این هنرمند منتشر شد و بلافاصله به صدر جدول موسیقی کانتری راه پیدا کرد. ترانه این اثر که در پی یک رابطه عاشقانه بی فرجام نوشته شده بود بعدها مورد سوءتفسیر قرار گرفت به طوری که از قطعه مذکور در مراسم عروسی استفاده می شد.

قلبی که بر فراز رنگین کمان می تپد

در سال 1992 ویتنی هیوستون این ترانه را برای تیتراژ فیلم «بادی گار» که خود نیز در آن بازی می کرد اجرا و با اکران فیلم بار دیگر این قطعه به صدر جدول ها راه پیدا کرد، همچنین بعد از اکران فیلم فیلم در قالب آلبوم موسیقی متن بادی گارد نیز منتشر و تبدیل به یکی از پرفروش ترین آلبوم های تاریخ شد، همچنین جایزه گرمی برای بهترین آلبوم سال را نیز دریافت کرد. این اثر پانزدهمین آلبوم پرفروش ایالات متحده امریکا محسوب می شود و تا سال 2012 بیش از 45 میلیون نسخه در سراسر جهان به فروش رفت و پرفروش ترین موسیقی متن فیلم شد.

Check Also

خواننده سابق گروه “اویسیس” آلبوم جدیدش را پخش می‌کند

نوئل گلگر، گیتاریست و خواننده سابق گروه اسطوره‌ای اویسیس از مراحل ضبط آلبوم جدیدش و …