پلیس دالاس: تیرانداز قصد کشتن سفیدپوست‌ها را داشت

5_dallas_shooter_johnson_640x360_facebook_nocredit
ارتش آمریکا:مایکا جانسون از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ در ارتش بوده و در سال ۲۰۱۰ به درجه گروهبانی رسیده بوده است
رئیس پلیس شهر دالاس در ایالت تگزاس گفته مرد مسلحی که در درگیری با ماموران پلیس کشته شده پیش از مرگ تاکید کرده قصد کشتن سفیدپوست‌ها، به ویژه پلیس‌های سفیدپوست را داشته است.
مایکا جانسون، ۲۵ ساله، که مظنون اصلی این واقعه معرفی شده پیش‌تر در استخدام ارتش بوده است. او شب گذشته پس از در درگیری با پلیس کشته شد.
به گفته پلیس دالاس، مایکا پیش از مرگ در گفتگو با یکی از ماموران پلیس که تلاش کرده بود با او مذاکره کند گفته بود از عملکرد پلیس و کشته شدن سیاه‌پوستان به دست پلیس بسیار ناراحت بوده است.
روز گذشته پنج پلیس شهر دالاس در جریان تظاهرات مسالمت‌آمیزی که در اعتراض به مرگ دو سیاه‌پوست در ایالت‌های مینه‌سوتا و لوئیزیانا برگزار شده بود، مورد هدف قرار گرفتند و کشته شدند.
راهپیمایی شهر دالاس در اعتراض به کشته شدن فیلاندو کستیل و آلتون استرلینگ شگل گرفته بود: فیلاندو کستیل دو روز پیش در شهر سنت پال در ایالت مینه‌سوتا واقع شده به ضرب گلوله پلیس کشته شد و آلتون استرلینگ، دیگر مرد سیاه‌پوست هم در شهر باتن روژ، مرکز ایالت لوئیزیانا، از سوی پلیس هدف قرار داده شد و جان داد.
به گفته پلیس ماموران کشته شده در دالاس، از سوی یک تک‌تیرانداز هذف قرار گرفته‌اند. هفت پلیس دیگر هم در جریان این تیراندازی زخمی شده‌اند.
سه مظنون در جریان این ماجرا دستگیر شدند اما هنوز معلوم نیست که آنها نقش مهمی در تیراندازی‌های دیشب داشته‌اند چرا که پلیس می‌گوید به احتمال زیاد مایکا جانسون تک تیراندازی بوده که پلیس‌ها را هدف قرار داده است.
پلیس دالاس امروز (جمعه ۱۸ تیر – هشتم ژوئیه) اعلام کرد در جستجو از محل سکونت مایکا جانسون، مواد منفجره، اسلحه و مهمات پیدا کرده است. به گفته پلیس مایکا همچنین مجلات مرتبط با تیراندازی و نبرد مسلحانه در خانه خود داشته است.
بنا به اعلام ارتش آمریکا مایکا جانسون از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ در ارتش بوده و در سال ۲۰۱۰ به درجه گروهبانی رسیده بوده است.
به گزارش ارتش آمریکا، آقای جانسون مدت کوتاهی هم به افغانستان اعزام شده بود.
بیشتر بخوانید:
‘تک‌تیرانداز دالاس’ در افغانستان خدمت کرده بود
آلبوم عکس : تظاهرات دالاس که مسالمت‌آمیز آغاز شد اما پایانی خونین داشت
اعتراضات شهر دالاس به خشونت کشیده شد؛ پنج پلیس کشته شدند

کشته شدن پنج مامور پلیس آمریکا در یک روز، پس از حملات یازدهم سپتامبر بی‌سابقه بوده است

ناظران می‌گویند کشتن و زخمی کردن ماموران انتظامی به احتمال زیاد در ارتباط میان پلیس و جامعه تاثیر مهمی خواهد گذاشت

راهپیمایان در دالاس به کشتن سیاه‌پوستان به دست ماموران پلیس اعتراض می‌کردند
دیوید براون، رئیس پلیس شهر دالاس گفته پس از گفتگو و تلاش برای مذاکره با مظنون رد و بدل شدن تیراندازی میان ماموران پلیس و مهاجم مسلح، پلیس با ارسال یک روبات که حامل مواد منفجره بوده توانسته مایکا جانسون را از پای درآورد.
به گفته آقای براون، مایکا جانسون پیش از آن که در انفجار کشته شود گفته به هیچ گروه و سازمانی وابسته نبوده است.
کاخ سفید هم امروز (جمعه هشتم ژوئیه – ۱۸ تیر) اعلام کرده هیچ ارتباطی میان آن چه در دالاس روی داده و سازمان های ‘تروریستی’ وجود نداشته است.
تیراندازی پنجشنبه شب و حدود ساعت ۹ در حالی که معترضان در خیابان راهپیمایی می‌کردند آغاز شد و به گفته پلیس، مهاجم حمله خود را “با دقت و طراحی دقیق” برنامه‌ریزی کرده بوده است.
همزمان باراک اوباما که برای شرکت در نشست ناتو به لهستان سفر کرده حمله به ماموران پلیس را به شدت محکوم کرده است.
لوریتا لینچ، دادستان کل آمریکا این واقعه را “تراژدی غیرقابل درک” توصیف کرده و گفته: “عصبانیت و ناراحتی معترضان قابل درک است و باید به آن رسیدگی شود اما نباید این نارضایتی را در قالب خشونت بیان کرد.”
تیراندازی دالاس که به کشته شدن پنج مامور پلیس و زخمی شدن هفت نفر دیگر در یک روز انجامیده، “خونین‌ترین روز پلیس” پس از حملات یازدهم سپتامبر است.
بنا بر آمار اعلام شده از سوی پلیس تگزاس، در چهار سال گذشته (۱۶-۲۰۱۲) ۵۶ مامور پلیس در هنگام انجام وظیفه کشته شده‌اند.
BBC

Check Also

گرمای شدید در شرق آمریکا شش قربانی گرفت

به گزارش مرکز ملی آب و هوای آمریکا، بر اثر موج گرمای شدید در ایالات …