جوایز «امی» و رکوردداران آن

امی2

حال و هوای اخبار این روزهای شبکه‌های تلویزیونی، همچنان تحت تأثیر برگزاری مراسم امی است. موفقیت چشمگیر و تاریخی سریال «بازی تاج و تخت» رکورد تازه ای در تاریخچه این مراسم تلویزیونی به جا گذاشت. ۱۲ امی بیشترین تعداد جایزه ای بود که تا به حال یک مجموعه تلویزیونی توانسته بود در یک سال از آن خود کند.

هالیوود ریپورتر به بهانه برگزاری مراسم امی، فهرست مصوری از رکوردداران این جایزه در طول سال‌ها منتشر کرده است که در آن ده مجموعه و چهره تلویزیونی آشنا یادآور موفقیت‌ها و البته ناکامی‌های تلویزیون در این مراسم سالانه است. بسیاری از این نام‌ها برای ما آشنا و بعضی ناشناخته‌اند.

۱. ستردی نایت لایو: این برنامه کمدی هفتگی رکورد بیشترین دریافت جایزه امی برای یک برنامه تلویزیونی (فارغ از ژانر آن) است. ۳۷ بار نام این برنامه به عنوان برنده در مراسم امی خوانده شده است.

البته این شو تلویزیونی رکورددار بیشترین تعداد نامزدی- ۱۹۰ بار- هم در طول سال‌های پخشش است. این برنامه از چهار دهه پیش، سال ۱۹۷۵ روی آنتن NBC رفته و جالب اینجاست که شکل کلی آن همچنان تغییری نکرده است.


۲. برایان کرانستون و دنیس فرانز: این دو چهره تلویزیونی، رکورددار بیشترین برد جایزه امی برای نقش اول مرد در یک مجموعه درام هستند. هر دوی آن‌ها برای ایفای نقش‌هایشان، چهار بار نامشان را در مراسم به عنوان برنده شنیده‌اند.

البته جالب اینجاست که برایان کرانستون، ستاره مجموعه تلویزیونی «برکینگ بد» از شبکه AMC سه جایزه پیاپی و فرانز دو جایزه پیاپی در کارنامه داشته است. فرانز برای نقش کارآگاه اندی سیپویچ در مجموعه «NYPD آبی» در تلویزیون امریکا و البته شبکه ABC جاودانه شد.

جوایز «امی» و رکوردداران آن
برایان کرانستونجوایز «امی» و رکوردداران آن
دنیس فرانز


۳. خانواده مدرن:  این مجموعه تلویزیونی اگر امسال هم می‌توانست جایزه بهترین سریال کمدی را برای یک سال دیگر هم از آن خود کند، با هفت امی می‌توانست در صدر مجموعه‌های موفق کمدی تلویزیون قرار بگیرد.

اما امسال این سریال شبکه ABC رقابت را به سریال «ویپ» باخت و با شش امی بهترین سریال کمدی سال، با سیت کام «فریزیر» که در سال ۲۰۰۴ به پایان رسید، در یک رده قرار می‌گیرد.

جوایز «امی» و رکوردداران آن

۴. مَد مِن: این مجموعه درام دو رکورد متضاد در امی برای خود ثبت کرده است: بیشترین جایزه امی برای بهترین مجموعه تلویزیونی درام و از سوی دیگر بیشترین باخت در دریافت جایزه بهترین بازیگر سریال درام.

این مجموعه پرطرفدار شبکه AMC چهار جایزه امی را طی سال‌های پخش خود برده است اما بازیگران مرد و زن این مجموعه تلویزیونی با ۳۴ نامزدی بزرگ‌ترین بازندگان مراسم امی هستند..

البته این طلسم چند روز پیش در مراسم امی شکسته شد و جان هم بالاخره توانست در آخرین سالی که با این مجموعه روی آنتن تلویزیون رفته، جایزه بهترین بازیگر مرد سریال درام را از آن خود کند.

جوایز «امی» و رکوردداران آن


۵. کلوریس لیچمن: این چهره تلویزیونی توانسته در طول سال‌های فعالیتش هشت جایزه امی را از آن خود کند. او با این تعداد جایزه رکورددار بیشترین امی بازیگر زن در تلویزیون است..

شناخته شده ترین نقش او در تلویزیون، در مجموعه«ماری تیلور مور» در دهه ۷۰ روی آنتن رفت. اد انسر هم در طرف دیگر، با هفت جایزه امی کمتر از لیچمن، رکورددار بهترین بازیگر مرد در تلویزیون است.

جوایز «امی» و رکوردداران آن


۶. کندیس برگن/ ماری تیلور مور: این دو بازیگر زن هم توانسته‌اند در کنار هم رکورددار جایزه بهترین بازیگر زن مجموعه کمدی شوند. ۵ بار جایزه امی در کارنامه هر کدام نشان دهنده موفقیت این دو چهره در تاریخ طنز در تلویزیون امریکاست.

ماری تیلور مور برای مجموعه «ماری تیلور مور» و کندیس برگن برای مجموعه «مورفی براون» در تاریخ تلویزیون امریکا به یادماندنی شدند.

جوایز «امی» و رکوردداران آن
کندیس برگنجوایز «امی» و رکوردداران آن
ماری تیلور مور


۷. خانه پوشالی: این مجموعه تلویزیونی شبکه نت فلیکس، از زمان آغاز پخشش در سال ۲۰۱۳ توانسته شش جایزه امی را از آن خود کند و رکورددار بیشترین امی برای یک مجموعه تلویزیونی آنلاین باشد. «خانه پوشالی» امسال هم در دوازده رشته از جمله بهترین مجموعه درام نامزد جایزه امی شد.

جوایز «امی» و رکوردداران آن


۸. جان هم: ستاره سریال «مدمِن» رکورد بیشترین باخت در امی بهترین بازیگر مرد (۱۱ بار) را دارد. آنجلا لنسبری هم در بهترین بازیگر زن توانسته ۱۸ بار جایزه را به رقیبانش ببازد. البته طلسم رکوردداری جان هم در امی ۲۰۱۵ شکسته شد و بالاخره امی بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرد.

جوایز «امی» و رکوردداران آن


۹. بیلی کریستال: رکورد بیشترین نامزدی برای بهترین اجرای تک نفره بازیگر مرد را در کارنامه اش ثبت کند. کریستال تا به حال ۱۲ بار در این بخش نامزد شده است. تریسی اولمان هم همین رکورد را برای بازیگر زن ثبت کرده و ۹ بار نامزد شده است.

جوایز «امی» و رکوردداران آن


۱۰. دیلی شو با جان استوارت: برنامه کمدی دیلی شو توانسته از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ امی های متعددی از بهترین کمدی وریته، موسیقی، سریال کمدی و… را از آن خود کرده است. در کارنامه این برنامه موفق تلویزیونی ده جایزه امی ثبت شده است

جوایز «امی» و رکوردداران آن

وب سایت ۷فاز

 

 

مطلب پیشنهادی

100524114509_cannes_kiarostami_binoche_3_466x350_afp

عباس کیارستمی؛ آبروی سینمای ایران

کیارستمی در کنار ‘جنگل بدون برگ’ عکس: پوریا ماهرویان پوریا ماهرویان بی‌بی‌سی عباس کیارستمی٬ فیلمساز سرشناس …

http://www.20script.ir